Bulgaristan Vatandaşlık İşlemleri

Bulgar Kırmızı Pasaportu ve Bulgaristan Liçna Kartı

Bulgaristan Başkonsolosluğu’na yapılan Bulgaristan Kırmızı pasaport ve Bulgaristan Kimlik Kartı (Liçna Karta) çıkartma ve uzatma işlemleri ile ilgili dilekçeler elektronik ortamdan yapılabilmekte.

Bulgar kimlik işlemleri gerçekleştirecek olanların elektronik başvuruda bulunarak gerekli evrakları Bulgaristan Ankara Büyükelçiliği, Bulgaristan İstanbul Başkonsolosluğu, Bulgaristan Edirne Başkonsolosluğu veya Bulgaristan Bursa Konsolosluğu’na Elektronik ortamda kiril alfabesiyle   zaevlenie doldurulmakta, başvuracağınız Bulgaristan konsolosluğunun musaitlik  durumunu gününü ve saatlerinıi goruyor ve size uygun olanı seçeniliyorsunuz. 

Bulgaristan Kırmızı Pasaport  randevu başvurusunu alındıktan sonra barkotlu Bulgaristan zaevleniesini çıktısının alarak randevu aldığınız gün ve saatte Bulgaristan Konsolosluğunun / Büyükelçiliğinin onunde oluyorsunuz

Bulgaristan Pasaportu ve Bulgaristan Kimlik Kartı için Elektronik Başvuru Evrakları  

 • Dilekçe (Zayavlenie)
 • Bulgaristan Doğum Kayıt Örneği kopyası
 • Bulgaristan İkametgâh Belgesi kopyası
 • Bulgaristan Pasaportu ve Kimlik Kartı (Liçna Karta) kopyaları

İhtiyaç Halinde Gereken Belgeler

 • 18 yaşından küçük başvuru sahipleri anne ve babanın Bulgaristan kimlik belgeleri (Pasaport ve Liçna Kartı) ile müracaat etmelidirler.
   
 • İlk kez başvuruda bulunacak olanlar 18 yaş üzeri ise şahit olarak gösterebileceği akrabalık ilişkisi bulunan iki (2) kişinin kimlik belgelerinin kopyasını başvuru evraklarına eklemelidirler.

Bulgaristan Kırmızı Pasaport Başvurusu - Bulgar Vatandaşlığı

Bulgaristan kırmızı pasaport başvuru için öncelikle aşağıdaki sıralamayı takip etmenizi öneriyoruz,

1- Kırmızı Bulgaristan pasaportu yenilemek, uzatmak için gerekli evrakları ve zayavlenie doldurulmuş halini  taratıp konsolosluğa mail ile yollayın. Eksik evraklarınız veya istedikleri başka birşey yoksa size geri dönüş yapacaklardır. Size Bulgaristan Konsolosluğu'dan hangi gün gelmeniz gerektiğine dair randevu bilgisi ulaştıracaktır. Bazı özel durumlarda veya Konsolosluğun kapalı olduğu durumlarda geri dönüş aksayabilmektedir.

2- Randevu tarihiniz verildikten sonra, randevu günü konsolsoluğa gidip, orada sıraya girdikten sonra listede adınız varsa o gün içersinde sizi alacaklar. ortalama 3 ay sonra pasaportunuz çıktığı bilgisini Konsolosluğu arayarak ulaşabiliyor.

Bulgaristan Başkonsolosluğu İstanbul telefon numaraları aşağıdaki gibidir.

Bulgaristan Kırmızı Pasaport Başvurusu için doldurulması gereken Zayavlenie formu

Bulgaristan Zayavlenie Formu

Bulgaristan Vatandaşlığı Almak İçin Başvuru Merkezleri 

Bulgaristan Vatandaşları, Türkiyedeki Bulgaristan Konsolosluklarından ailelerine Bulgaristan Vatandaşlığı ve  Bulgaristan Pasaportu çıkratma gibi işlemlerini yapabilmektedirler. Bulgaristan Konsolosluğunun Bulgaristan Vatandaşları için verdiği hizmetler ile bu hizmetler için gereken durum ve döküman listelerini aşağıdaki başlıklardan takip edebilirsiniz.

Ankara Bulgaristan Büyükelçiliği, İstanbul Bulgaristan Başkonsolosluğu, Edirne Bulgaristan Konsolosluğu ve Bursa Bulgaristan Konsolosluğuna yapacağınız başvurular için ilgili Bulgaristan Konsolosluklarından randevu almanız gerekmektedir.

Bulgaristan Vatandaşlığı Alma Hakkında Bilgiler

Bulgaristan vatandaşlığına geçmek isteyen Türkiye vatandaşları için ise birden fazla vatandaşlığa geçme prosedürü mevcuttur. 

Bulgaristan vatandaşlığına geçme prosedürleri ise şöyledir;

1. Türkiye doğumlular için Bulgaristan vatandaşlığı alma

2. 1978 göçmenlerinin Bulgaristan vatandaşlığı alma

3. Evlilik yolu ile Bulgaristan vatandaşlığı alma

Bulgaristan Vatandaşlığı Nasıl Alınır?

 • Bulgaristan vatandaşlığının alımı için bir takım prosedürlerin eksiksiz olarak yerine getirilmesi gerekmektedir.
   
 • Bulgaristan vatandaşlığı için öncelikle kişinin kesintisiz olarak Bulgaristan’da 5 yıl süresiz oturma izni olması gerekmekte,
   
 • Bulgar vatandaşlığı alımında bulunacak olan Türkiye vatandaşları veya yabancılar hüküm giymemiş olmalı,
   
 • Bulgaristan çifte vatandaşlık alımında bulunacak olan Türkiye vatandaşlarının Bulgaristan eğitim bakanlığı onaylı Bulgarca bildiğine dair belgesi olmalıdır.
   

Türkiye Doğumlular Bulgar Vatandaşlığını Alma Şartları?

Türkiye doğumlu kişiler için Bulgaristan Vatandaşlığı prosedürleri çok çeşitlidir bunlar ise,

 • Evlilikten Dolayı Bulgar Vatandaşlığı Alma Şartları?
   

- Bulgaristan vatandaşı ile evlilik gerçekleştirmiş olan kişilerin Bulgaristan vatandaşlığı alma işlemleri öncesi öncelikle evlilik sonrası söz konusu evliliklerini ispat etme koşuluyla Bulgaristan D vizesi için müracaat gerçekleştirmeleri gerekmektedir. Bulgaristan D vize ile Bulgaristan’a giriş yapılması sonrası yine bu kişi eşinin Bulgaristan adres kaydının bulunduğu ilgili Yabancılar Şubesine başvurarak evlilikten dolayı geçici oturum izni için hazırlanmış dilekçe belgesini beyan etmesi gerekmektedir. Bulgaristan Yabancılar Şubesine beyan edilmiş Bulgaristan geçici oturum izni dilekçesi hakkında karar maksimum 7 mesai gününde açıklanacaktır.

- Açıklanmış olan bu netice ise; Bulgaristan Kamu güvenliğinden sorumlu makamların insiyatifine göre 3 – 6 – 12 ay süreli Bulgaristan geçici oturum izni verilecektir.

- Evlilikten dolayı alınacak Bulgaristan geçici oturum izni ise maksimum 5 yıldır. Bulgaristan geçici oturum izni ile beş yılın devam etmesi halinde Bulgaristan devleti makamları söz konusu evliliği göz önünde bulundurarak sabit oturum izni verebilecektir. Aynı zamanda verilmiş olan Bulgaristan sabit oturum izni (postoyanno prebivavane) ise Bulgaristan vatandaşlığının alınmasını da sağlayacaktır.

 • Türkiye Doğumlu 14 – 18 Yaş altı Çocuklar İçin Bulgar Vatandaşlığı Alma Şartları?

Türkiye doğumlu 18 yaşından küçük kişilerin Bulgaristan vatandaşlığı alımının gerçekleşebilmesi için söz konusu çocuğun ebeveynlerinden birinin Bulgar vatandaşlığının olması gerekmektedir. Ebeveynlerden birinin Bulgaristan vatandaşı olması halinde bu kişi Bulgaristan vatandaşlığına geçebilirken ancak iki ebeveyninde yazılı izni olması gerekmektedir. Anne veya babanın yazılı izni olmaksızın söz konusu kişilerin Bulgaristan vatandaşlığı alması ise söz konusu değildir.

 

 

 

 

 

 

 

Bulgaristan Konsolosluğu Resmi Web Sitesi: http:// www.mfa.bg/bg/90