Bulgaristan Ankara Büyükelçiliği

Bulgaristan Ankara Büyükelçiliği

Bulgaristan Ankara Büyükelçiliği Türkiye sınırları içinde Bulgaristan Devletini temsil etmektedir. Türkiye ve Bulgaristan arasında diplomatik ticari ve kültürel ilişkileri dengede tutmak, Bulgaristan vatandaşlarının Türkiye'deki pasaport yenileme evrak tasdiki, evlilik işlemleri gibi faaliyetler Bulgaristan Ankara Büyükelçiliğini görevleri arasında yer almaktadır. Bulgaristan Ankara Büyükelçiliği ayrıca Bulgaristan'a seyahat etmek isteyen ya da Bulgaristan'da yaşamak isteyen kişilerin kısa süreli ve uzun süreli vize başvurularını da kabul etmektedir.

Bulgaristan Büyükelçiliği Ankara İletişim Bilgileri

 • Bulgaristan Büyükelçiliği Ankara Adres: Atatürk Bulvarı, No: 124, Kavaklıdere / ANKARA
 • Bulgaristan Büyükelçiliği Ankara Telefon: +90 (312) 467 2071
 • Bulgaristan Büyükelçiliği Ankara Faks: +90 (312) 468 6956
 • Bulgaristan Büyükelçiliği Ankara, Resmi Web Sitesi: http://www.mfa.bg/bg/67

Bulgaristan Büyükelçiliği Ankara Çalışma Saatleri

 • Pazartesi - Cuma 09.00-17.30
 • Bulgar Vatandaşları İçin Çalışma Saatleri:
 • Pazartesi, Cuma: 09.00 / 13.00
 • Bulgaristan Vize Başvurusu İçin Çalışma Saatleri:
 • Pazartesi Cuma : 9.00 / 13.00
 • Konsolosluğun akredite Turizm Acenteler için vize başvuru Saatleri:
 • Pazartesi - Cuma 09:00-13:00
 • Bulgaristan vizesi için alınan Pasaportların Teslim Saatleri:
 • Pazartesi, Cuma: 09.00 / 13.00

Bulgaristan Büyükelçiliği Ankara Tatil Günleri 2023

Bulgaristan Büyükelçiliği Ankara, Türkiye resmi tatillerinin yanı sıra Bulgaristan resmi tatilleri olan günlerde de hizmet vermemektedir.

01 OcakYeni Yıl
03 MartBulgaristan Kurtuluş Günü
7 NisanKutsal Cuma
9- 10 Nisan Paskalya
21- 23 NisanRamazan Bayramı- Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı
1 Mayısİşçi Bayramı
6-8 MayısAziz George Günü
19 MayısGençlik ve Spor Bayramı
24 MayısSlav Alfabesi ve Bulgar Kültür Bayramı
27 Haziran 1 TemmuzKurban Bayramı
15 TemmuzDemokrasi ve Milli Birlik Günü
30 AğustosZafer Bayramı
22 EylülBulgaristan Bağımsızlık Günü
29 EkimCumhuriyet Bayramı
25 -26 AralıkNoel

Bulgaristan Büyükelçiliği Ankara Görev Bölgesi

Afyon, Ankara, Aksaray, Amasya, Ağrı, Antalya, Ardahan, Bartın, Bayburt, Burdur, Çankırı, Çorum, Denizli, Erzincan, Erzurum, Eskişehir, Giresun, Gümüşhane, Iğdır, Isparta, İzmir, Karabük

Bulgaristan Büyükelçiliği Ankara Görevleri

Bulgaristan Ankara Büyükelçisi Angel Cholakov görevine 2021 yılında başlamıştır. Türkiye Bulgaristan Büyükelçiliği, Bulgaristan'ı Türkiye'de temsil etmekte olan Bulgaristan devletinin en resmi temsilcisidir. Bulgaristan Büyükelçiliği Ankara, Bulgaristan'ı Türkiye'de hükümet ve ilgili kuruluşlar düzeyinde temsil etmektedir. Türkiye Bulgaristan Büyükelçiliği Türkiye'de bulunan Bulgaristan vatandaşlarının tüzel kişiliklerini, hak ve menfaatlerini koruma ve iyileştirme yönünde faaliyetlerini sürdürürken Bulgaristan'ı, Türkiye ile olan dostluk, siyasi, ekonomik ve kültürel ilişkilerini başarılı bir seviyede tutmaktadır.

Bulgaristan Büyükelçiliği, Bulgaristan Vize Başvuru Formu İndirme

Bulgaritan Vize Başvuru Formunu indirmek için Bulgaristan vize işlemleri için çalışmalar yürüten kurumların web üzerindeki iletişim araçlarından ve bu web sitesinin Bulgaristan Büyükelçiliği Bulgaristan vize başvuru formu linkinden indirebilir, Bulgaristan vize başvuru formunu edinebilirsiniz. Formu indirmek için aşağıdaki linke tıklayın.

Bulgaristan Vize Başvuru Formu

Bulgaristan Konsolosluğu Ankara Vize Ücreti

Ankara Bulgaristan Konsolosluğu Bulgaristan vize harç ücreti 80 Euro'dur. Bulgaristan Ankara Konsolosluğu'nun vize harç ücreti İş Bankası şubelerine yapılmaktadır. Bulgaristan Ankara vize harç ücretinin ödendiğine dair dekontun vize evrakları arasında bulunması gerekmektedir. Bu ücret sadece harç bedelini içermekte olup, Bulgaristan Ankara Konsolosluğu'nun Bulgaristan vize başvuruları için outsource ettiği kuruluşlara ödenecek olan ücretler vize harç ücreti kapsamında değildir. Seyahat ve sağlık sigortası ve vize faaliyetlerinizle ilgili (otel rezervasyonu vb.) harcamalar da vize ücretleri kapsamında değildir. Benzer şekilde Bulgaristan vize işlemlerinde gerekli olan fotokopi ve kırtasiye, seyahat sağlık sigortası, biyometri işlemi, fotoğraf çekimi masrafları ve kargo-kurye ücretleri vize harcı Ankara Bulgaristan Konsolosluğu ücretlerine dahil edilmemektedir.

Bulgaristan Büyükelçiliği Ankara C Vizesi Harç Ücreti

Bulgaristan Ankara Büyükelçiliği, Bulgaristan Ticari Vizesi, Bulgar Turistik Vize, Bulgaristan Transit Vize ve Bulgaristan Özel Ziyaret vizesi harç bedelleri konusunda Garanti Bankası ile çalışmaktadır. Bulgaristan Ankara Büyükelçiliği tarafından talep edilen vize ücretleri C vize ve D vize ücreti olarak ikiye ayrılmaktadır. Her konsolosluğun vize ücreti farklı bankaya ve farklı hesap numarasına yattığından, Bulgaristan vizesi harç bedeli ödenirken vize işlemlerinin Bulgaristan Ankara Büyükelçiliği üzerinden yapılacağı belirtilmelidir.

Bulgaristan vizesi harç bedeli Bulgaristan Büyükelçiliği'ne yalnızca vize başvurusu için ödenmesi gereken ücrettir. Vize başvuru merkezlerine ödenen hizmet bedelleri ile kargo-kurye hizmeti gibi ödemeler vize harç bedeline dahil değildir ve Vize Hizmet Merkezine nakit olarak ödenmelidir.

Bulgaristan Büyükelçiliği Ankara D Vizesi Harç Ücreti

Bulgaristan Büyükelçiliği Ankara'nın D vize ücretleri Garanti bankasına yatırılmaktadır. Bulgaristan Ankara Büyükelçiliği, Emekliler için D vize, Şirketinin temsilciliğini kuranlara D vize, Bulgaristan Öğrenci D vize, Yatırımcılar D Vize, Ev sahibi olanlar için Bulgaristan D vizesi, Bulgaristan Vatandaşlığını geri alanlar için D vizesi, Bulgar vatandaşı ile evlenenler için D Vize, Aile birleşimi yapanlar için Bulgar D vizesi ve sürekli ya da geçici, kısa süreli oturum almak isteyen kişiler D vize işlemleri için 100 Euro vize harç bedeli talep etmektedir. Bulgaristan Ankara Büyükelçiliği D Vize harç bedelleri Garanti Bankasına yatırılmalıdır. Türkiye'de ikamet eden yabancı ülke vatandaşları için de Bulgar oturum izini başvuru ücreti aynıdır ve Garanti bankasına yatırmaları gerekmektedir.

Bulgaristan Büyükelçiliği Kısa ve Uzun süreli vize başvuruları Vize Hizmet Merkezine yapılabilmektedir. Vize Hizmet Merkezi Bulgaristan vize başvurularını kabul edip Bulgaristan Büyükelçiliği tarafından değerlendirilen vize başvurularının sonucunu başvuru sahiplerine bildirmektedir. Ancak Vize Başvuru Merkezinin Bulgaristan vizesi başvuruları hakkında verilen kararlar üzerinde herhangi bir yetkisi yoktur. Vize başvuruları hakkındaki karar yetkisi yalnızca Bulgaristan Büyükelçiliği Ankara vize bölümüne aittir.

Bulgaristan Büyükelçiliği Ankara Ulaşım

Bulgaristan Büyükelçiliği Ankara Adresine, şehrin her noktasından ulaşım imkânı oldukça kolay olurken, Kızılay Meydanı yakın ve zaman geçirilebilecek bir yer. Ankara Oyuncak Müzesi, Zağfiran Hanı, Augustus Tapınağı ve Kurtuluş Savaşı Müzesi ise yine Bulgar Konsolosluğu Ankara adresine kısa mesafededir. Ayrıca Ankara ile özdeşleşmiş olan Kuğulu Park ve Tunalı Hilmi Caddesi yine bu bölgede yer alır.

Bulgaristan Büyükelçiliği Ankara Çevresinde Bulunan Bazı Oteller: Dedeman Ankara, Divan Ankara, Ramada Ankara, Ankara Hilton SA, Rixos Grand Ankara

Bulgaristan Büyükelçiliği Ankara Gitmek İçin Bazı Otobüs Numaraları

 • Ego 115 Opera Birlik Mahallesi
 • Ego 135 Oran Sitesi Ulus
 • Ego 112 Kızılay Gaziosmanpaşa
 • Ego 413 Altınpark Çankaya
 • Ego 113 Opera Birlik Mahallesi
 • Ego 413-3 Altınpark Çankaya
 • Ego 408 Güneşevler Hasköy S.Lojmanları
 • Ego 188 Oran Sitesi Keçiören
 • Ego 388 - Opera Yukarı Ayrancı Küçükesat
 • Ego 318 - Bağcılar Ulus
 • Ego 160 Opera Kızılay Esat Caddesi, Seyranbağları

Not: Bulgaristan devletinin Türkiye'de bulunan ve Türkiye ile kurdukları ilişkinin en resmi temsilcisidir Bulgar Büyükelçiliği Ankara. Türkiye Bulgaristan Büyükelçiliği ülkesini, Türkiye' de hükümetler düzeyinde temsil ederken aynı zamanda Bulgaristan Büyükelçiliği Ankara Gaziosmanpaşa, Türkiye'de bulunan Bulgaristan vatandaşlarının tüzel kişiliklerini, hak ve menfaatlerini iyileştirme üzerine faaliyetler de de bulunmaktadır. Aynı zamanda Türkiye Cumhuriyeti devleti ile iyi niyet, dostluk ve ticari ilişkilerin gelişmesini yönünde girişimlerde bulunur.

- Türkiye Bulgaristan Büyükelçiliği bünyesinde bulunan Bulgaristan Konsolosluk vize bölümü ise Bulgaristan vizesi işlemlerinin organize edilip yürütülebileceği bir temsilciliktir.

- Türkiye Bulgaristan Büyükelçiliği Konsolosluk bölümünde Bulgaristan vize işlemleri, Bulgaristan vize başvuru formu, Bulgaristan vize ücretleri, Bulgaristan Turistik, ticari ve aile ziyareti vizeleri hakkında bilgi edinebilir işlemlerde bulunabilirsiniz.