Bansko Kayak Merkezi

Bansko Kayak Merkezi

Bansko Kayak Merkezi gece hayatı, kar yağış oranları, olimpik standartlardaki pistleri, ulaşımı, konaklama ve yeme/içme fiyatları ile Bansko son yıllarda yükselişe geçen kayak merkezlerinin başında gelmektedir. Kış turizmi için ideal iklime sahip olan Bansko'da aralık ayından mayıs sonuna kadar kar yerde kalmaktadır.

İleri teknoloji kayak pistlerinde kayak yapıp yorulduktan sonra SPA'nın, masajın ve kapalı termal yüzme havuzlarının tadını çıkarmak isteyenler Bansko kayak merkezini tercih etmektedir.

Bulgaristan'ın başkenti Sofya'dan üç saate yakın bir sürede Bansko kayak merkezine ulaşılmasının ve Türkiye'den Sofya'ya direkt uçuşlar bulunmasının da Bansko'nun yükselişe geçmesinde etkisi büyüktür. Azımsanmayacak orandaki Türk tatilciler Türkiye'nin ünlü kayak merkezlerinde talep edilen otel konaklama ve yeme/içme fiyatlarını karşılaştırarak kış tatillerinde Bansko'yu tercih etmektedirler.

Bansko Gece Hayatı

Bansko gece hayatı da kayda değer anlamda çeşitli ve renklidir. Bansko'nun bir diğer ilginç tarafı da bir yandan modern bir kış sporları sayfiyesi iken, diğer taraftan şehir olarak da şirin olması ve birçok tarihi yapıyı barındırmasıdır. Bansko nerede? Bansko Bulgaristan Pirin dağlar üzerinde bulunan bir şehirdir. Antika kaldırım taşlı dar sokakları, 150 senelik saat kulesi ile Unesco'nun Dünya Mirası listesine girmiştir.

Bansko, kayak severlerin vakit kaybetmeden deneyimlemeleri gereken bir kayak cennetidir. Avrupa Birliği'ne üye diğer ülkelerde bu kapasitede bir kayak merkezinde bu kadar hesaplı fiyatlara kayak yapmak mümkün değildir. Bansko, altyapısı, uzun pistleriyle ve aktivite imkanlarıyla kış olimpiyatlarına ev sahipliği yapmıştır.

Birçok olimpiyata ve profesyonele de ev sahipliği yapmaya devam edeceği açıktır. Bansko kayak merkezinde her ihtimale karşı 44 adet yapay kar makinesi hazır bulunmaktadır. Bansko sadece kayak merkezi değil, çevredeki ormanlarda trekking yapılmaktadır. Bu nedenle sadece kış aylarında değil tüm bir yıl turizm hareketliliği görülmektedir.

Bansko Kayak Pisti

Bansko Kayak Merkezi'nde bulunan kayak pistlerinin uzunluğu 70 kilometredir. Bansko'da yeni başlayanlardan profesyonellere kadar herkesin beklentilerini karşılayacak her zorluk derecesinden pistler bulmak mümkündür. Gondol'a binip Kayak pistlerine ulaşmadan önce Bansko Ski Pass alınmalıdır.

Bansko Ski

Bansko Ski Pass ücretleri gondol fiyatına dahil değildir. Bazı oteller müşterileri için otelde Ski Pass satışı da yapmaktadır. Bansko Ski Pass'in, kayak yapmak isteğiniz süreye göre yarım günlük, 1 günlük, 1 haftalık gibi opsiyonları bulunmaktadır.

Bansko kayak pistleri aşağıdaki gibidir;

Chalin Valog: Gondol'a bindikten 15 dakika sonra ara istasyonda inerek çok kolay 2 kayak pistinin bulunduğu Chalin Valog bölgesine ulaşabilir ya da 30 dakikalık Gondol yolculuğunu tamamlayıp bu bölgeye kayarak gelebilirsiniz.

Banderashka Pollyanna: Restoran ve kafeleri ile dikkat çeken Banderashka Pollyanna bölgesinde 7 km'lik bir kayak pisti bulunmakta. Eşsiz bir manzaraya sahip bu bölgede hem kayak yapıp hem fotoğraf çekebilirsiniz.

Tomba: Avrupa'nın en iyi kara pistlerinden biri sayılan Tomba, 2012 Erkekler Dünya Şampiyonası'na ev sahipliği yapmasından dolayı dünya şampiyonlarını ağırlamasıyla tanınmaktadır. Şampiyonların pistinde kaymanın keyfine Tomba Kayak pistinde varabilirsiniz.

Shiligarnika: Orta zorluktaki kayak pistlerinin bulunduğu bu bölgede ayrıca restoran ve cafelerde keyifli zaman geçirme imkanına sahip olursunuz.

Plato: Bansko kayak pistlerinin en yüksek olanları Plato bölgesinde yer almaktadır. Bu bölgede tam 16 km kayma imkanına sahip olursunuz.

Bansko kayak pistleri 900 metreden başlayan 2.650 metre yüksekliğe sahiptir. Bansko'da 15 kayak pisti bulunmaktadır. Bansko kayak pistleri yeni başlayanlardan profesyonellere kadar her yaş gurubundan insana hitap etmektedir.

Bansko'da kayağın keyfine varabilmeniz için profesyonel kayak yapmanıza gerek yoktur. Kayak yapma hevesi olan herkes Bansko'ya giderek ekonomik fiyatlı eğitim programlarından faydalanabilirler. Bansko, kayak pistlerinin yanı sıra Spa merkezleri, terapi ve tedavi merkezleri ve gece hayatıyla da ünlüdür. Bansko kozmopolit bir yapıya sahiptir. Bulgarların meşhur meyana restoranlarında yerel yemekleri keşfedebilirsiniz.

Bansko Otel Spa

Bansko'daki oteller misafirlerini üst düzey hizmetle ağırlıyor. Misafirlerini kayak ekipmanlarını taşıma zahmetinden kurtarıyor. Teleferiğe kadar ulaşım sağlayan seviş araçları bulunuyor.

Ayrıca Bansko'nun önde gelen otelleri uzak doğu terapi yöntemlerinin hakkını verecek Spa salonları barındırıyor.

Bansko Otelleri

Bansko otelleri misafirlerini dinlendirmeden göndermiyor. Bansko'da birçok otelde termal kapalı yüzme havuzlarının yanı sıra misafirlerini rahatlatmak için özel tasarlanmış SPA salonları bulunmaktadır.

Bansko otelleri bazılarında yaz aylarında Bansko'yu ziyaret eden ziyaretçileri için açık yüzme havuzlarına da rastlamak mümkün. Oteller misafirleri iyi hissettirmek için bütün ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik donatılmış durumda.

Bansko Bulgaristan'ın en yeni kayak merkezi olmasının yanısıra bölgenin termal kaynaklarının bolluğu otellerde Spa ve benzeri terapi imkanları da size sunuyor.

Bansko'da düşündüğünüzden çok daha fazla eğlence imkanı bulunuyor. Bansko kayak pistleriyle ünlü olduğu kadar gelişmiş ışık ve ses donanımına sahip clubları ile ünlü.

Otellerdeki açık büfelerde Bulgar mutfağının yanı sıra Alman ve Bavyera mutfağından tatlar da bulmak mümkün. Ayrıca av eti servisleri de Bansko'ya özgü sunumlar arasında.

Otellerde Sofya ve Selanik havalimanlarından karşılama hizmeti ve özel araç servisi de bulunmaktadır.

Otellerde ek ücret karşılığında teleferiklere doğrudan erişim için kullanılan özel pasolar bulunuyor. Misafirler bilet sırası beklemeksizin teleferik biletlerini otelden temin edebilmektedirler.

Lüks Spa Otel

Bansko kayak merkezinde her bütçeye ve tercihe göre dağ evinden süper lüks Spa otel seçeneklerine kadar tatil yaklaşımınıza ve tatil alışkanlıklarınıza uygun turistik konaklama merkezleri bulmak mümkündür.

Türkiye kayak merkezlerinden Bansko kayak merkezinin lokasyonel planlaması farklıdır. Bansko otelleri ile Bansko kayak pistleri birbirinden ayrı rakımlarda konumlandırılmış iki ayrı bölgedir. Bansko otel bölgesinden kayak pistlerine Gondola lift sistemi ile seyrine doyum olunmaz bir panoramik gezinti erişilmektedir.

Bansko Kayak Merkezi'nden kayak pistlerine kolayca ulaşabilmek için Gondola yakın olan otelleri tercih etmenizde, kayak takımlarınızı uzun süre taşımaktan kurtulmanız açısından fayda vardır. Gondola uzak olan otellerden de ücretsiz shuttle servisi ile devamlı ulaşım sağlanmaktadır.

Bansko kayak turları

Bansko kayak turları ile hayal ettiğiniz kış tatili aynı zamanda bir gastronomi festivaline dönüşecektir. Bansko yeme-içme-eğlence konusunda da oldukça fazla çeşidi sahip bir bölgedir. Böylesi butik ve değişik tatları içinde barındırır.

Bansko turları 2022 programları bütçenizi zorlamadan farklı tatları keşfetmenize de olanak sağlayacaktır. Şarap, lezzetli kırmızı et spesiyalleri ve birbirinden lezzetli peynir çeşitleri ile Bansko kayak merkezi olduğu gibi bulunmaz bir lezzet merkezidir.

Tüm Bulgaristan'da yaygın şekilde tüketilen et ve yöresel sucuk / pastırma çeşitleri, yöreye özgü bol sütlü Kaşkaval peyniri ve Bulgar şarap çeşitleri, Türkiye'ye geri dönerken sevdikleriniz için alacağınız yöresel tatlardan sadece birkaçıdır. Bansko Kayak Merkezi Ziyaretçilerine Neler Vadediyor?

  • Bansko kayak merkezi, ziyaretçilerine günün 24 saati kayak yapma imkanı vermektedir.
  • 650 m uzunluğunda aydınlatılan pistler gece kayma meraklıları için eşsiz bir fırsat sunmaktadır
  • Bulgaristan kayak merkezlerin de her türlü zorluk derecesine göre pistler bulunmaktadır.
  • Otel alanından, Bulgaristan kayak bölgelerine ulaşım son derece kısa bir süreye tekabül ederken yarım saatlik bir mesafeyi kat ederek kısa sürede Bulgaristan Bansko kayak merkezlerine ulaşabilirsiniz.
  • Avrupa ve Türkiye kayak pistlerine ödenmekte olan ücretlerin nerdeyse yarı fiyatına modern kayak tesislerinde kayak yapma imkanına erişebilirsiniz.
  • Dünya şampiyonu pisti olan Alberto Tomba pisti Bansko'da bulunmaktadır.
  • 15 Aralık' tan 15 Mayıs'a kadar her daim kayak yapma olanağına erişebilirsiniz.

Bansko İçin Bulgaristan Vizesi

Bansko Kayak Merkezi'nde sömestr, Noel zamanlarda ailece kış tatili yapmak isteyenler vakit kaybetmeden seyahat işlemlerine başlamalıdırlar. Bulgaristan'da bulunan Bansko Kayak Merkezi'ne gitmek için öncelikle Bulgaristan vizesi almak gerekmektedir. Bulgaristan Schengen vizesi ile de giriş olanağı sağlamaktadır.

Ancak, Schengen vizesinin kabarık evrak listesi ve uzun işlem süreleri oldukça zahmetli olduğundan Bansko Kayak Merkezi'nde yapacağınız tatile daha kısa sürede ulaşmak için Schengen değil Bulgaristan vizesi almanızı tavsiye etmekteyiz. Vize işlemlerini kısa sürede tamamladıktan sonra size en uygun Bansko tur seçeneği ile kayak merkezine doğru yola çıkılmaktadır.