Bulgaristan Seçimleri Sonuçlandı

Bulgaristan’da 26 Mart günü gerçekleştirilen parlamento seçimlerinin resmi olmayan sonuçlarına göre, yüzde 4’lük seçim barajını geçen beş parti parlamentoya girmeye hak kazandı.

Eski Başbakan Boyko Borisov’un lideri olduğu “Bulgaristan’ın Avrupalı Gelişimi İçin Yurttaşlar Partisi (GERB)” oyların yüzde 32.55'ini aldı. Komünist Parti’nin devamı olan ve Rusya ile iyi ilişkiler geliştirilmesini savunan Bulgaristan Sosyalist Partisi (BSP) oyların yüzde 27.02 alırken, ırkçı ATAKA’nın da dahil olduğu Birleşik Vatanseverler ise seçmenlerin yüzde 9.12 desteğini almayı başardı.

DESTEK KAYBEDEN HÖH PARLAMENTODA 26 SANDALYE KAZANDI, DOST BARAJI AŞAMADI

Seçimleri dördüncü sırada tamamlayan parti ise Bulgaristan Türklerinin en önemli siyasi temsilcisi Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) oldu. HÖH, oyların yüzde 8.94’ünü almayı başardı. Petrol ve ilaç sektöründe faaliyet gösteren iş adamı Veselin Mareşki’nin partisi Volya (İrade) da yüzde 4.16 oy alarak parlamentoda temsil hakkı elde etti.

Kesin olmayan sonuçlara göre, 240 üyeli Bulgaristan parlamentosunda GERB 96, BSP 79, Birleşik Vatanseverler 27, HÖH 26 ve Volya 12 sandalyeye kazandı.

HÖH’ten kopanların kurduğu “Sorumluluk, Özgürlük ve Hoşgörü için Demokratlar (DOST)” ise barajı aşamadı. DOST oyların sadece yüzde 2.95’ini aldı.

Bulgaristan Konsolosluğu Resmi Web Sitesi: www.mfa.bg/embassies/turkeygc2