Bulgaristan Turizm

Bulgaristan Turizm

Komşumuz , Bulgaristan...

Güneydoğu Avrupa'da yer alan, Karadenize kıyısı olan, Bulgaristan Balkan yarımadasının doğu bölümünde yer alır. Yunanistan, Romanya, Sırbistan, Makedonya ve Türkiye ile sınır komşusudur.

2004'de Nato, 2007'de Avrupa'nın sabit üyesi olarak kabul edilmiştir.

Bulgaristan'ın başkenti Sofya'dır. Balkanların Paris'i diye anılır. Burası ve diğer Bulgaristan şehirlerinde bulunan kilise ve manastırlar, ülkenin önemli tarihi zenginlikleri, önemli turistik değerleridir. Bunlardan biri tarihi Sveti Aleksandır Nevski katedralidir diğeri Meçhul Asker Anıtı'dırSofya'nın turizm açısından özel yerleri arasında şunlar var: Vitoşa dağı, Zapaden Park, Yujen Park, Borisova Gradina, Pançarevsko, ezero, Vırtopo parkı, Vitoşa parkı, Lülin dağı, İskır nehri kıyıları... Bu yerler kayak ve dağcılığın gelişimi bakımından oldukça elverişli.

Diğer önemli Bulgaristan şehirleri; Varna, Burgaz, Plevne, Filibe, Rusçuk, Silistre'dir.

Varna, Bulgaristan'ın en gözde turizm şehridir. Varna'da toplam altı üniversite bulunmaktadır. Karadeniz'in sahil kesiminde yer alan Varna plajları ve tatil beldeleri ile turistleri kendine çekmektedir. Aynı zamanda en pahalı Bulgaristan şehridir. Varna'da gece hayatı da hareketli geçmektedir.

Bulgaristan'da Eğlence:

Bulgaristan'da eğlencenin en hat safasını yaşayabilirsiniz. Bulgaristan sizlere çok güzel bir tatil imkanı sunmakla birlikte çok eğlenceli bir tatilde sunmaktadır. Dans severler, kıvrak dansları ile dansı bir kere daha seveceksiniz. Sofya dansları yöresel kıyafetlerle yapılan dans gösterileride sizi kendinizden geçirebilir.

Bulgaristan'da Yemek:

Bulgarlar, damak zevklerine çok düşkün bir millettir. Bu bakımdan her şeyden memnun kalacağınız gibi yemek yemektende memnun kalacaksınız. Bulgaristan'da üretilen şaraplar Bulgaristan başkenti olan Sofya'da da en çok tüketilen içecek listesindedir.

Bulgaristan'da Kayak:Yüksek dağlık tatil beldeleri, bakımlı pistleri ve düşük fiyatları ile dört bir yandan kayak severleri kendine çekmekte, artan sayıda kayakçıyla dolup taşmaktadır. En gelişmiş ve en rağbet edileni ile önemli Bulgaristan şehirleri arasında yer alan Pamporovo, denizden 1650 m. yüksekliğe sahiptir ve Doğu Avrupa 'nın en önemli kayak beldelerinden biridir. Pamporovo da kışlar son derece yumuşak geçer. Kar kalınlığı ortalama 1.50 m civarındadır.

Bulgaristan'ın coğrafi yapısı:

Ülke topraklarının büyük bölümü dağlarla çevrilidir. Güney Bulgaristan'da Rodop ve Rila sıradağları yer alır.Tuna ve meriç nehirleri başlıca nehirleridir. Tuna nehri aynı zamanda Romanya-Bulgaristan sınırını oluşturur.

Tarım:

Bulgaristan oldukça yüksek oranda (% 43) tarım alanına sahiptir. Tuna Nehri kıyıları Bulgaristan'ın en verimli yeridir. Burada buğday, mısır, ayçiçeği, şekerpancarı ve tütün üretilir. Üretilen pamuk tekstil sanayisi için elverişlidir. Tütün yüksek kalitede olup ihracat için yetiştirilir. Üretilen gül yağı parfüm sanayinde önemlidir.

Ulaşım:

Ulaştırma çok gelişmiştir. Osmanlılar devrinde yapılan demiryolları ve modern karayolları ile komşu ülkelerine bağlıdır.

Ekonomi:

Kimya sanayi çok gelişmiş olup, azot, boya, plastik, eczacılık ürünleri ve antibiyotik imal edilir. Başlıca maden çıkarılan Bulgaristan Şehirleri, Burgaz ve Varna'da pik demir üretilir.Stara Planina bölgesinde çinko, kurşun üretilir.

Ticaret: Bulgaristan ticaretini daha ziyade Doğu bloku ile yapmaktadır. Bu ülkeden gelip geçen Tırlardan ve Avrupa'da çalışıp izne gelen Türklerden büyük bir gelir sağlamaktadır.Kimyevi maddeler, elektrik ve elektrik ürünleri ihraç etmektedir.