Bulgaristan Vatandaşının Eşine ve Çocuğuna Oturum İzni Çıkartması

Bulgaristan Vatandaşının Eşine ve Çocuğuna Oturum İzni Çıkartması

Değerli Misafirlerimiz Bulgaristan Vatandaşının Eşine ve Çocuğuna Oturum İzni Çıkartması sayfamıza hoş geldiniz.

Bulgaristan Aile Birleşimi yoluyla oturum izni almak için hazırlanması gereken evraklar

  1. Eksiksiz doldurulmuş Bulgaristan vize başvuru formu
  2. Eşinizin Apostilli sabıka kaydı (Tüm adliyelerden alınır)
  3. Arkası beyaz fon 2 adet Biyometrik fotoğraf (Formatı:35x45mm)
  4. Eşinize oturum almak istiyorsanız Nüfus Müdürlüğü'nden Evlilik Kayıt Örneği (Form B) almanız gerekmektedir. Bunu Valilikten ya da Kaymakamlıktan Apostillenip, Bulgaristan'da Bulgarca'ya tercüme edilip Sofia Dış İşleri Bakanlığı'na gidecek ve onaylanacak. Noterden tasdikli olup Apostillenecek.
  5. Sizin tarafınızdan yapılmış, Bulgaristan'da tam adresi belirtilmiş evde aile ferdinizin sizinle oturacağına ve orada tüm masraflarının sizin tarafınızdan karşılanacağına dair Bulgaristan noterlerinden tasdikli taahhütname (Deklaratsiya)
  6. Vukuatlı nüfus kayıt örneği
  7. Oturumunuzun fotokopisi
  8. Oturduğunuz evin kira kontratı
  9. T.C. Pasaportu (Geçerlilik süresi en az 2 yıllık olacak)
  10. Bulgaristan'dan bir bankadan banka hesabınızın fotokopisi (Bankada 4600 leva ya da 2400 Euro bulunmalıdır.)

Önemli Not:Bulgaristan Vatandaşının Eşine ve Çocuğuna Oturum İzni Çıkartması ile ilgili başvuru yapmak için lütfen gerekli evrak listesini Bulgaristan Konsolosluğu ile iletişime geçerek teyit ediniz. Evrak listeleri dönemsel olarak güncellenebilmektedir.

Sık Sorulan Sorular

Eşine ve çocuğuma oturum izni çıkartmak istiyorum. Başvuru yapmam gereken Bulgaristan vize türü nedir?

Eşiniz ve çocuğunuzun başvurması gereken vize türü Bulgaristan D vizedir. D vizeler uzun süreli Bulgaristan oturma izni kapsamakta ve Bulgaristan Aile Birleşimi vizesi de bu vize türünü içinde yer almaktadır.

Bulgaristan D vizesi kaç günde çıkar?

Bulgaristan D Vizenin çıkışı ortalama 45 günlük süre zarfında sonuçlanmakla birlikte bu bilginin Bulgaristan Konsolosluğundan teyit edilmesi gerekmektedir. Bulgaristan D vize başvurularında kullanılan gerekli evrakların ilgili makamlardan onaylanması ve işlemlerde bir aksaklık olmaması açısından bu süre yeterlidir. Ancak D vizenin çıkış süresi Bulgaristan Konsolosluğunun yetkisi dahilindedir.

Bulgaristan aile birleşimi işleminde yapılması gereken taahhütnameler nelerdir?

Bulgaristan aile birleşimi işlemi için verilen taahhütnamelerin, Bulgaristan oturum izni doğrultusunda konsolosluğunun bu vizeyle ilgili kararına göre Bulgaristan'da noter tasdikli olma şartı aranmaktadır. Bulgaristan vatandaşı eş, Türk eşin Bulgaristan'daki masraflarını ve ikamet edilecek adresi bildiren bir taahhütname verecektir. Ayrıca evliliği formalite nedeniyle olmadığını ispat edebilecekleri yani evliliği sahte olmadığını ve birlikte yaşadıklarına dair taahhütnamenin verilmesi gerekmektedir. Bulgaristan Konsolosluğu gerektiği durumda ek evrak talebinde bulunabilmektedir.

Bulgar vatandaşıyım, eşime oturum izni alırken hangi formla başvurmalıyım?

Bulgaristan'daki nüfus Müdürlüğü'nden Evlilik Kayıt Örneği yani Form B alıp, belgeyi ikamet ettiğiniz yerin valiliğinden veya kaymakamlığından apostilletmeniz gerekecektir. Bulgaristan Konsolosluğu formun Bulgarca olmasını veya Bulgarca tercümesinin yapılıp Dışişleri Bakanlığından onayı talep etmektedir. Evrakların noter tasdikli olması da ayrıca talep edilmektedir. Bu konuda prosedürler döneme bağlı değişebildiğinden işlemlere başlamadan önce Bulgar Konsolosluğundan lütfen bilgi alınız.

Bulgar vatandaşıyım, çocuğuma oturum izni alırken hangi formla başvurmalıyım?

Form A yani Doğum kayıt belgesinin alınması, ikamet edilen yerdeki valilik veya kaymakamlıktan apostilletip, noter onaylı tercümesinin Bulgaristan Dışişleri Bakanlığına onaylatılması gerekecektir.

Başvuru için önce hangi makama gitmeliyim?

Yabancılar şubesine giderek işlemlerinize başlayabilirsiniz. Aldığınız onay yazısı ile başvurunuzu yapmanız gerekecektir.

Bu web sitesinin Bulgaristan Konsolosluğu'nun resmi web sitesi ile ilgisi var mıdır?

Knight SP, Google optimizasyonu yöntemlerini kullanarak farklı alan adları edinen ve bu alanlarda yayınladığı bilgiler ile Turizm, Seyahat, Emlak, Danışmanlık, vb. şirketlerin reklam verdiği bir reklam firmasıdır yapmaktadır. Bulgaristankonsoloslugu.com web sitesi değildir, böyle bir iddiası yoktur. Bulgaristan Konsolosluğu ya da büyükelçilikle hiçbir alakası olmayıp içindeki bilgilerin bir resmi dayanağı yoktur. Sitede sunulan bilgilerin güncelliği Bulgaristan Konsolosluğundan teyit edilmedir.