Bulgaristan Vatandaşlığını Geri Kazanmak

Bulgaristan Vatandaşlığını Geri Kazanmak

1949 - 1951 yıllarında göç eden eski Bulgaristan vatandaşlarının Bulgaristan vatandaşlığını geri alma prosedürünü tamamlayarak d vize almaları gerekmektedir

Bulgaristan Vatandaşlığını Geri Kazanmak İçin Gerekli Evraklar

 1. Eksiksiz doldurulmuş Bulgaristan vize başvuru formu
 2. Bulgaristan Adalet Bakanlığı'ndan Bulgaristan vatandaşı olmadığınıza dair yazı
 3. Apostilli sabıka kaydı (Tüm adliyelerden alınır)
 4. Arkası beyaz fon 2 adet biometrik fotoğraf (Formatı: 35x45mm) Bakınız: Biometrik fotoğraf!
 5. Noterden vekaletname - indirmek için tıklayınız!
 6. Bulgaristan dan doğum kağıdı (Akt za rajdane)
 7. Daha önce bağlı olduğunuz belediyeden hangi anlaşmaya göre göç ettiğinize dair yazı
 8. İsim denklik belgesi (Apostilli olacak)
 9. Bulgaristan da herhangi bir bankadan adınıza hesap açılması (Hesapta en az 3000 Leva olmalı)
 10. Bulgaristan da yapılmış kira kontratı
 11. T.C. Pasaportu (Geçerlilik süresi en az 2 yıllık olacak)
 12. Nüfus kayıt örneği

Bulgaristan konsolosluğuna vatandaşlık için D vizesi başvuruları şahsen yapılmaktadır. ortalama 45 günde sonuçlanmaktadır. Bulgaristan yabancılar şubesinden alacağınız siresiz oturum 3. yılında Adalet Bakanlığı Vatandaşlık bolümüne başvuruda bulunacak ve sıranz geldiğinde vatandaşlığınızı alabileceksiniz

Bulgaristan Vatandaşlığını Geri Kazanmak için Sık Sorulan Sorular

Kimler Bulgaristan Vatandaşlığını Geri almak için başvuru yapabilir?

Bulgaristan'da doğmuş olup 72-74-78-89'da şahsen göç etmiş kişiler Bulgaristan vatandaşlığını geri kazanmak için Bulgaristan'dan göç etmeden önce yaşadıkları bölgedeki kaymakamlık veya nüfus müdürlüğüne başvuruda bulunabilirler.

Normal vatandaşlık başvurusundan ne farkı nedir?

Bulgaristan vatandaşlığını geri kazanmak isteyen kişiler öncelikle Bulgaristan oturum iznine başvuruda bulunurlar. Bulgaristan'da sürekli ikamet ettikten sonra 5 yıl sonunda mülakata girerek vatandaşlık alma imkanları bulunmaktadır.

Bulgaristan vatandaşlığını geri almak için önce oturum izni almak için ne yapmalıyım?

Bulgaristan D vize başvurusu yaparak oturum izni başvurusunda bulunarak oturum kartı alınmalıdır. Türkiye'deki Bulgaristan Konsolosluklarına başvurarak D vize alabilen kişi, Bulgaristan'da ikamet edeceği lokasyonun bağlı olduğu Emniyet Müdürlüğü Yabancılar Şubesine başvuru yaparak oturum izni alabilmektedir. Oturum izninin süresi 3-6 ay veya 1 yıl olarak değişebilmekte olup sürenin ne kadar olacağı insiyatifi Bulgaristan makamlarındadır.

Oturum izni başvurusu yaptıktan sonra sürekli Bulgaristan'da ikamet etmeli miyim?

Bulgaristan D Vizesi çıktığı tarih itibariyle 90 gün geçerlilik hakkı vardır ancak sahibine tek giriş hakkı verir. D vize ile Bulgaristan'a girdikten sonra oturum izninizi almadan Bulgaristan'dan ayrılırsanız vize geçerliliğini kaybeder ve yeni bir başvuru yapmak zorunda kalırsınız. Bulgaristan'da bulunduğunuz süre boyunca vize süreniz bitene kadar ikamet ettiğinizi bölgenin Emniyet Müdürlüğü Yabancılar Şubeye giderek oturum izni başvurusunda bulunmalısınız.

Bu web sitede aşağıdaki imzaya baktığımızda Knightsp.com'a ait görünüyor. Bulgaristan Konsolosluğu'nun resmi web sitesi ile ilgisi var mıdır?

Knight SP, Google optimizasyonu yöntemlerini kullanarak farklı alan adları edinen ve bu alanlarda yayınladığı bilgiler ile Turizm, Seyahat, Danışma vb. şirketlerin reklam vererek stratejik partnerlik yapmaktadır. Bulgaristankonsoloslugu.com web sitesi, konsolosluk ya da büyükelçilikle hiçbir akalası olmayıp içindeki bilgilerin bir resmi dayanağı yoktur. Vize uzmanlarından yaşanmışlıklardan yola çıkılarak insanların yararına doğru yönlendirme yapmak amacı güdülmekte, doğru olmayan bilgileri veya güncellemek adına lütfen info@knightsp.com adresine yazınız. Sitede yer alan bilgiler bilgilendirme amaçlıdır ve bazı durumlarda Konsoloslukla bizzat ileşime geçilerek teyit edilmeleri gerekmektedir.

D vize başvurum reddedilirse ne yapabilirim? Yeniden başvuru yapabilir miyim?

Vizeye onay ve ret yetkisi sadece Bulgaristan Konsolosluğuna aittir. Bulgaristan'daki devlet makamları talebinizi onaylamayabilirler. D vize başvurunuz ret ile sonuçlanırsa size tanınan yasal süre içinde hukuki yollara başvurabilir, başvurunuzun yeniden değerlendirilmesini talep edebilirsiniz.