Bulgaristan Vatandaşlığını Geri Kazanmak

Bulgaristan Vatandaşlığını Geri Kazanmak

1949 - 1951 yıllarında göç eden eski Bulgaristan vatandaşlarının Bulgaristan vatandaşlığını geri kazanmak prosedürünü tamamlayarak Bulgaristan Dvize almaları gerekmektedir

Bulgaristan Vatandaşlığını Geri Kazanmak İçin Gerekli Evraklar

 1. Eksiksiz doldurulmuş Bulgaristan vize başvuru formu
 2. Bulgaristan Adalet Bakanlığı'ndan Bulgaristan vatandaşı olmadığınıza dair yazı
 3. Apostilli sabıka kaydı (Tüm adliyelerden alınır)
 4. Arkası beyaz fon 2 adet biometrik fotoğraf (Formatı: 35x45mm) Bakınız: Biyometrik fotoğraf!
 5. Noterden vekaletname
 6. Bulgaristan'dan doğum kağıdı (Akt za rajdane)
 7. Daha önce bağlı olduğunuz belediyeden hangi anlaşmaya göre göç ettiğinize dair yazı
 8. İsim denklik belgesi (Apostilli olacak)
 9. Bulgaristan'da herhangi bir bankadan adınıza hesap açılması (Hesapta en az 5000 Leva olmalı)
 10. Bulgaristan'da yapılmış kira kontratı
 11. T.C. Pasaportu (Geçerlilik süresi en az 2 yıllık olacak)
 12. Nüfus kayıt örneği

Bulgaristan vatandaşlık işlemleri için Bulgaristan Konsolosluğuna vatandaşlık için D vizesi başvuruları şahsen yapılmaktadır. Ortalama 45 günde sonuçlanmaktadır. Bulgaristan yabancılar şubesinden alacağınız siresiz oturum 3. yılında Adalet Bakanlığı Vatandaşlık bolümüne başvuruda bulunacak ve sıranız geldiğinde vatandaşlığınızı alabileceksiniz

Bulgaristan Vatandaşlığını Geri Kazanmak için Sık Sorulan Sorular

Kimler Bulgaristan Vatandaşlığını Geri Almak İçin Başvuru Yapabilir? Dedem Bulgaristan Doğumlu Vatandaşlık Alabilir miyim?

Bulgaristan'da doğmuş olup 72-74-78-89'da şahsen göç etmiş kişiler Bulgaristan vatandaşlığını geri kazanmak için Bulgaristan'dan göç etmeden önce yaşadıkları bölgedeki kaymakamlık veya nüfus müdürlüğüne başvuruda bulunabilirler.dedem bulgaristan doğumlu vatandaşlık alabilir miyim sorularınız için öncelikle aie fertlerinizin hangi yıllarda Türkiye'ye geldikleri önemlidir.

Bulgaristan Vatandaşlığı Almak Gibi Normal Vatandaşlık Başvurusundan Ne Farkı Nedir?

Bulgaristan vatandaşlığını geri kazanmak isteyen kişiler öncelikle Bulgaristan oturum iznine başvuruda bulunurlar. Bulgaristan'da sürekli ikamet ettikten sonra 5 yıl sonunda mülakata girerek vatandaşlık alma imkanları bulunmaktadır.

Bulgaristan Vatandaşlığını Geri Almak İçin Önce Oturum İzni almak İçin Ne Yapmalıyım?

Bulgaristan D vize başvurusu yaparak oturum izni başvurusunda bulunarak oturum kartı alınmalıdır. Türkiye'deki Bulgaristan Konsolosluklarına başvurarak D vize alabilen kişi, Bulgaristan'da ikamet edeceği lokasyonun bağlı olduğu Emniyet Müdürlüğü Yabancılar Şubesine başvuru yaparak oturum izni alabilmektedir. Oturum izninin süresi 3-6 ay veya 1 yıl olarak değişebilmekte olup sürenin ne kadar olacağı insiyatifi Bulgaristan makamlarındadır.

Oturum İzni Başvurusu Yaptıktan Sonra Sürekli Bulgaristan'da İkamet Etmeli Miyim?

Bulgaristan D Vizesi çıktığı tarih itibariyle 90 gün geçerlilik hakkı vardır ancak sahibine tek giriş hakkı verir. D vize ile Bulgaristan'a girdikten sonra oturum izninizi almadan Bulgaristan'dan ayrılırsanız vize geçerliliğini kaybeder ve yeni bir başvuru yapmak zorunda kalırsınız. Bulgaristan'da bulunduğunuz süre boyunca vize süreniz bitene kadar ikamet ettiğinizi bölgenin Emniyet Müdürlüğü Yabancılar Şubeye giderek oturum izni başvurusunda bulunmalısınız.

Bu Web Sitede Aşağıdaki İmzaya Baktığımızda Knightsp.com'a Ait Görünüyor. Bulgaristan Konsolosluğu'nun Resmi Web Sitesi İle İlgisi Var Mıdır?

Knight SP, Google optimizasyonu yöntemlerini kullanarak farklı alan adları edinen ve bu alanlarda yayınladığı bilgiler ile Turizm, Seyahat, Danışma vb. şirketlerin reklam vererek stratejik partnerlik yapmaktadır. bulgaristankonsoloslugu.com web sitesi, konsolosluk ya da büyükelçilikle hiçbir akalası olmayıp içindeki bilgilerin bir resmi dayanağı yoktur. Vize uzmanlarından yaşanmışlıklardan yola çıkılarak insanların yararına doğru yönlendirme yapmak amacı güdülmekte, doğru olmayan bilgileri veya güncellemek adına lütfen info@knightsp.com adresine yazınız. Sitede yer alan bilgiler bilgilendirme amaçlıdır ve bazı durumlarda Konsoloslukla bizzat ileşime geçilerek teyit edilmeleri gerekmektedir.

D Vize Başvurum Reddedilirse Ne Yapabilirim? Yeniden Başvuru Yapabilir Miyim?

Vizeye onay ve ret yetkisi sadece Bulgaristan Konsolosluğuna aittir. Bulgaristan'daki devlet makamları talebinizi onaylamayabilirler. D vize başvurunuz ret ile sonuçlanırsa size tanınan yasal süre içinde hukuki yollara başvurabilir, başvurunuzun yeniden değerlendirilmesini talep edebilirsiniz.