24 Mayıs Bulgar Kültürü ve Slav Alfabesi Günü Kutlandı!

26 Mayıs 2021, Çarşamba

Bulgaristan resmi tatil günlerinden biri olan 24 Mayıs, Bulgar Eğitim ve Kültür ve Slav Yazısı Günü olarak kutlanıyor. 24 Mayıs'ın Aziz Kiril ve Methoduis Kardeşlerin yaptıklarıyla sıkı, sıkıya bağlantısı bulunuyor. Kiril ve Methodius kardeşler, Islav alfabesini yaratmış, ilk en önemli kilise kitaplarını çevirmişlerdir. Bunun üzerine Bulgar Ortodoks Kilisesi kardeşlere Aziz unvanını vermiştir. 24 Mayıs'ın anlam ve önemi nedeniyle BM Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü UNESCO Genel Müdürü Audrey Azoulay, Cumhurbaşkanı Rumen Radev’in daveti üzerine, 24 Mayıs Bulgar Kültürü ve Slav Alfabesi Günü Kutlamak amacıyla 23 ile 24 Mayıs 2021 günlerinde Bulgaristan’a resmi ziyarette bulundu. Audrey Azoulay, Bulgaristan’ın dünya kültürüne olan katkısının saygının bir ifadesi olarak 24 Mayıs Bulgar İlimi ve Kültürü ile Slav Alfabesi Günü nedeniyle düzenlenen törenlere katıldı. Resmi ziyareti sırasında, Bulgaristan ile UNESCO arasında eğitim, bilim ve kültürel mirasın korunması alanındaki işbirliğinin ivme kazandırılması yönündeki çalışmalar konuşuldu. 

24 Mayıs Bulgar Kültürü ve Slav Alfabesi Günü'nün Önemi 

24 Mayıs, Bulgaristan resmi tatil günlerinden biridir. Her yıl 24 Mayıs tarihinde kutlanan, Bulgar Eğitim ve Kültür ve Slav Yazısı Günü, Aziz Kiril ve Methoduis Kardeşlerin yaptıklarıyla sıkı, sıkıya bağlantısı bulunuyor.Aziz kardeşler Islav alfabesini yaratmış, ilk en önemli kilise kitaplarını çevirmişlerdir. Kardeşlerin misyoner olarak Bulgaristan'da yaptıkları, bütün Islav dünyasına yayılmış, onlar harfleri yaratmaktan ötesinde Islav yazı dilinin yapısını kurmuşlardır. O dönemde Avrupa’da asırlarca etkisini sürdüren yazı geleneğine sahip iki büyük dil olan Yunanca ve Latince’ye ek olarak, Kiril ile Methodius üçüncü yazı dilini, eski Bulgarcayı kurmuştur. Bunun üzerine Bulgaristan Ortodoks Kilisesi Aziz Kiril ve Methodius kardeşlere “Kutsal Aziz” unvanı vermiştir. Papa 2. John Paul, 1980 yılında Kiril ve Methodius Kardeşleri “Avrupa’yı himaye eden Azizler” ilan etmiş ve bir nevi onlara “Avrupa’nın koruyucusu” unvanını vermiştir. 24 Mayıs, Bulgar Eğitim ve Kültür ve Slav Alfabesi günüdür ve Gregoryan takvimine göre belirlenmiştir. Bu güne özel Bulgaristan’ın dört bir yanında resmi törenler düzenlenir, okullarda yürüyüşler, gösteriler düzenlenir. Bulgaristan’da öğretmenler için 24 Mayıs ayrı bir önem ifade etmektedir. Öğrenciler, bugüne özel olarak öğretmenlerin 24 Mayıs'ını kutlarlar. 

Bu vesileyle 24 Mayıs 2021’da da Bulgaristan genelinde çeşitli kutlamalar yapılıyor ve törenler düzenleniyor. Geçtiğimiz yıllarda öğrenciler şehir merkezlerine toplanarak şarkılarla ve şiirlerle bu özel günü kutlamışlardı. Bu yıl yine buna benzer kutlamalar ile 24 Mayıs günü kutlanıyor ve azizler anılıyor.