Bulgaristan, Ulusal Kurtuluş Gününü kutladı

02 Mart 2021, Salı

1877 yılının 3 Mart tarihini bu sene 143’ncü kez  yeniden hatırlayan Bulgaristan, Ulusal Kurtuluş Günü'nü kutladı.

Her yıl farklı etkinliklerle kutlanan Kurtuluş günü bu yıl pandemi gölgesinde gerçekleşti. Bulgaristan Sofya'daki Ulusal Meclis Meydanı'nda düzenlenen tören havai fişek gösterisi ile Kurtuluş Gününü kutladı. Geleneksel olarak her sene Şipka Zirvesi'nde düzenlenen resmi kutlamalar pandemi şartları nedeniyle iptal edildi.

Bulgaristan’da yapılan törenler salgın  kısıtlanmasına karşın tüm ülke genelinde coşku ile kutlandı. 1877-1878 savaşı sırasında belirleyici bir savaşa sahne olan Orta Balkan Sıradağları'ndaki Shipka Dağı'na tırmanış gerçekleştirildi. Aynı zamanda Bulgaristan’ın dört bir yanındaki kiliseler anma törenleri düzenledi.

Bulgaristan Kurtuluş Günü münasebetiyle Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov Facebook üzerinden bir mesaj yayımladı. Borisov yayınladığı mesajda, 3 Mart’ın Bulgar devletinin yeniden toparlanmasının kutlaması ve anavatanları için canını veren herkesin kahramanca fedakarlığına bir övgü olduğunu kaydetti.

Resmi Tatil Nedeniyle Birçok Kurum Kapalıydı

Bulgaristan Ulusal Kurtuluş Günü'nü kutladı, bu sene salgın gölgesinde geçirilen bayram nedeniyle tüm kamu kurumları resmi tatil sebebiyle kapalıydı. 1990 tarihli bir Parlamento Kararnamesi ile 3 Mart Bulgaristan'ın resmi tatilleri listesine dahil edildi. 3 Mart kurtuluş gününde birçok müze bayram sebebiyle ücretsiz olarak gezilebiliyor. Aynı zamanda baharın gelişi olarak da kutlanan Mart ayının ilk günleri ülke genelinde renkli etkinlikler kutlanıyor.

3 Mart Neyi Temsil Ediyor?

Bulgaristan'da Kurtuluş Savaşı olarak bilinen 1877-1878 Rus-Türk Savaşı 1877 baharında başladı. Rusya, 1876 Nisan Ayaklanması sırasında Bulgar halkına karşı yapılan zulümlerin ardından Osmanlı Türk İmparatorluğu'na savaş ilan etmek için harekete geçti.

3 Mart 1878'de Rusya ile Osmanlı İmparatorluğu arasında San Stefano (İstanbul yakınlarındaki küçük bir kasaba) Barış Antlaşması imzalandı. San Stefano Barış Antlaşması, 14. yüzyılın sonundan beri Bulgar Devletinin yeniden canlanışına işaret ediyor.

Amerika, İran, Türkiye gibi pek çok ülke resmi bildiriler yayımlayarak Bulgaristan’ın Kurtuluş gününe yönelik açıklamalarda bulundu.

4 Nisan 2021 tarihinde gerçekleşecek seçim öncesi kısıtlamaları hafifletme kararı alan Bulgaristan 1 Mart’ta restoran ve casinoları açtı. 1 Nisan tarihinde de gece kulüplerinin açılmasına karar veren yönetim aynı zamanda ülke genelinde aşılama faaliyetlerine devam ediyor. Parlamento ise 25 Mart tarihinde tatile girecek.