Türkiye'den Bulgar vatandaşlarına pasaportsuz giriş izni

28 Temmuz 2022, Perşembe

Türkiye'den Bulgar vatandaşlarına pasaportsuz giriş izni kararı Resmi Gazetede yayımlandı.

27 Temmuz 2022 tarih ve 31905 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzalı kararname ile Bulgaristan vatandaşlarına pasaportsuz geçiş izni verildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın imzası ile uygulamaya alınacak olan kararnamede Bulgaristan vatandaşlarının transit ve turistik sebepli Türkiye sınır geçişlerinde pasaport zorunluluğunun kaldırıldığı kaydedildi.

Türkiye'den Bulgar vatandaşlarına pasaportsuz giriş izni için tam uygulama tarihi belirtilmedi. Türkiye yönetiminin talimatı ile uygulamaya başlayacak yeni geçiş muafiyeti iki ülke sınırı için sevindirici olarak değerlendiriliyor.

Türkiye’den Bulgaristan’a Geçişlerde Vize Zorunluluğu Devam Ediyor

Bulgar vatandaşlarına tanınan kimlikle giriş iznine karşın Türk vatandaşları halen vizeye tabi. Bordo pasaport sahibi Türk vatandaşları kısa süreli konaklama ya da transit geçişlerde Bulgaristan Konsolosluğu’nun onayını almak zorunda. 

Bulgaristan vizesi başvuruları Bulgar makamları tarafından yetkilendirilmiş vize merkezleri tarafından kabul ediliyor. Vize başvurularının ortalama cevaplandırılma süresi ise 2 hafta. 

Bulgaristan vizesi hakkında daha fazla bilgi edinmek için lütfen tıklayınız.