Bulgaristan Vatandaşı ile Evli Kişi Nasıl Oturum İzni Nasıl Alır?

Evlilikten dolayı Bulgaristan'da oturum almak için hazırlanması gereken evraklar

Burada sunulan evrak listesi bilgileri bilgilendirme amaçlı olup resmi bilgilerin Bulgaristan Konsolosluklarından alınması gerekmektedir.

1. Eksiksiz doldurulmuş Bulgaristan vize başvuru formu

2. Bulgaristan evlilik cüzdanı

3. Apostilli sabıka kaydı (Tüm adliyelerden alınır)

4. Arkası beyaz fon 2 adet biometrik fotoğraf (Format: 35x45mm)

5. Bulgar vatandaşı eşin yapacağı taahhütnameler (a)Deklaratsiya1, b)Deklaratsiya2)

a) Türk eşin bakım ve masraflarını karşılayacağını ve oturacakları adresi beyan eden taahhütname - indir!

b) Evliliğin sahte olmadığını ve birlikte yaşadıklarını beyan eden her iki eş tarafından yapılacak taahhütname -indir!

6. Türk eş adına herhangi bir Bulgar bankasından hesap açtırılmalı (Hesapta minimum 3000 Leva ya da 1500€ bulunmalıdır.)

7. Bulgar vatandaşı olan eşin Bulgar pasaportunun ve Bulgar kimlik kartının (Liçna kart) fotokopisi

8. T.C. Pasaportu (Geçerlilik süresi en az 2 yıllık olacak)

9. Vukuatlı nufus kayıt örneği

Önemli Notlar: Evlilikten dolayı D Vize, Oturum kartı alma hakkına sahip olduğunuzu gösteren bir vizedir. Bu oturum vizesi ile Bulgar vatandaşı eşin bağlı bulunduğu Yabancılar Şubesine, Konsolosluğa verdiğiniz evrakların orjinalleri ile birlikte başvurduğunuz takdirde Bulgar kimlik kartınızı (Liçna kart) alabilirsiniz. Bulgar kimlik kartı alma süreciniz ortalama 10 gün olarak belirtilmekle birlikte bu sürenin Bulgaristan Konsolosluğundan teyit edilmesi tavsiye olunur. Başvuruya özel durumlar işlem süresini etkilyebilmekte olup bu konuda insiyatif sadece Bulgaristan Konsolosluğuna aittir. 

 

Sık Sorulan Sorular

1- Ben çifte vatandaşım. Bulgaristan vatandaşlığım var fakat eşim sadece Türk vatandaşı. Kendisi benim üzerimden vatandaşlık başvurusu yapabilir mi?

 Eşinizin Uzun vadede Bulgaristan vatandaşı olabilmesi mümkün. Öncelikle evliliğinin Bulgaristan’da tanıtarak Bulgar evlilik cüzdanı almalısınız. Bu belge ile eşiniz D vize ( oturum) başvurusu yapılmalı ve BG oturum kartı almalı. 5 yıllık oturum sonunda mülakata alınır ve Bulgar makamlarının değerlendirmesinden sonra duruma göre vatandaş olabilir.

2- Eşim ve ben Bulgaristan vatandaşıyız. Oğlumuz Türkiye’de doğdu. Oğluma pasaport çıkartmak için Bulgaristan’dan doğum belgesi çıkartmam gerekiyor mu?

Oğlunuza Bulgaristan pasaportu çıkartmak için öncelikle doğum belgesi almanız gerekiyor. Oğlunuz Türkiye’de doğmuş olsa bile kendisine Bulgaristan’dan doğum belgesi çıkarttırılmalı ve onunla kimlik başvurusu yapılmalı. 

Bulgaristan Vatandaşı ile Evli Kişi Nasıl Oturum İzni Alır?

Bulgaristan Konsolosluğu Resmi Web Sitesi: www.mfa.bg/embassies/turkeygc2