Bulgaristan Kayak ve Kış Turizmi Hakkında

Bulgaristan Kayak ve Kış Turizmi Hakkında

Değerli yolcularımız Bulgaristan kayak ve kış turizmi hakkında sayfamıza hoş geldiniz, Kayak ve Kış Turizmi Hakkında bilgi vermeye çalışacağız.

Bulgaristan Kayak Merkezleri

Bulgaristan ülke topraklarının 3/2'si dağlık ve ormanlık olan kış sporları bakımından tam bir cennettir. Bulgaristan'da gelişmiş kayak pistleri bulunan 3 kayak merkezi vardır. Bunlar Bansko, Borovets ve Pomporovo'dur. Sayfamızın devamında her bir kayak merkezi için kapsamlı bilgileri görüntüleyebilirsiniz.

Bulgaristan kayak merkezlerinin tümünde konaklama seçenekleri oldukça çeşitlidir. Konaklamanın yanısıra yiyecek, içecek ve eğlence gibi maliyetlerin de oldukça uygun olması sebebiyle Bulgaristan kayak merkezleri son yıllarda Türkiye'den azımsanmayacak düzeyde turist çekmektedir.

Bulgaristan devletinin 700 milyon Euro ya yakın bir bütçe ayırdığı ve yaptığı yatırımlar tüm kayak merkezlerinin çektiği turist oranı her yıl artmaktadır. Atomik kayak fabrikasının Bulgaristan'da olması sebebiyle kayak, snowboard ekipmanı sıkıntısı yaşanmamaktadır. Kayak ekipmanları ülkede ekonomik fiyatlarla temin edilmekte, kayak merkezlerinde de Türkiye'den çok daha ekonomik fiyatlara kiralanabilmektedir.

Bulgaristan kayak merkezi turları sayesinde Bulgaristan Kayak Merkezlerinin sunduğu geniş yelpazede tüm etkinliklerden faydalanabilmekte, Batı Avrupa'nın en yüksek kayak pist kalitesine sahip olan Bulgaristan'da kış tatilini geçirenler hem spor hem kültür hem de eğlenceye doymaktadırlar.

Balkan Dağları (Stara Planina) Bulgaristan'ı kuzeyde Tuna platosu, güneyde ise Trakya platosu olarak kabaca iki coğrafi bölgeye ayrılmaktadır. Oldukça dağlık bir coğrafyaya sahip olan güney Bulgaristan'da Rodop ve Rila sıradağları yer almakta, ülkenin güneybatısında Pirin Dağları bulunmaktadır.

Bulgaristan kayak ve kış turizmi hakkında bilgi vermek gerekirse; Bulgaristan kayak merkezlerinin gelişmiş altyapıya sahip, her derecedeki kayakçıya uygun kayak pistlerinde kar sporları müthiş bir keyfe dönüşmektedir. Kayak pistlerinin doğal sınırlarını belirleyen yüksek çam ormanları sayesinde görüş mesafesi oldukça açıktır. Bulgaristan kayak merkezlerinin konumlandığı Rodop ve Rila sıradağlarının karla kaplı yamaçları; kayak severler ve snowboardçular için mükemmel fırsatlar sunmaktadır.

Sezonu Aralık ayında açan Bulgaristan kayak merkezlerinde Mayıs ayına kadar kardan faydalanılmaktadır. Bulgaristan kayak merkezlerinde, pistlerde yeterli kar bulunmadığı durumlarda kar makinaları ile yapay kar üretilmekte, kayak severler hiçbir şekilde mağdur edilmemektedir.

Bulgaristan'da kayak sporu

Bulgaristan Kayak Merkezi fiyatları:

Bulgaristan kayak merkezlerinin hepsinde kayak malzemelerini çok uygun fiyatlara kiralama ve satın alma şansınız olacaktır. Dünyaca ünlü kayak merkezlerine kayak malzemesi üreten bir kayak markasının Bulgaristan'daki fabrikası sayesinde tüm kayak malzemeleri fabrika fiyatına alınabilmektedir. Bulgaristan kayak turlarında tam günlük kayak kiralama ücreti 25 Euro civarındadır. Haftalık kiralamalarda fiyatlar daha da düşer.

Bu tarifelerin 2022-2022 kış dönemi kayak ücretleri içinde geçerliliğini koruyacağını umuyoruz. Kayak sporuna yeni başlayanlar için Bulgaristan hem tesis kalitesi hem de kayak dersi açısından kaçırılmaması gereken bir fırsattır. Bulgaristan'da bütün kayak pistleri devlet idaresinde olması sebebiyle ski Pass ücretleri çok uygundur.

Bansko, Pamporovo ve Borovets kış turizmi, eko-turizm ve ekstrem spor aktiviteleri açısından misafirlerine sayısız imkanlar sunmaktadır. Bulgaristan kayak merkezleri olan Bansko kayak merkezinde, Borovets kayak merkezinde ve Pamporovo kayak merkezinde karın ve kış sporlarının tüm olanlarını tecrübe edinebilirsiniz.

Bulgaristan'ın en çok tercih edilen kayak merkezleri olan Bansko, Borovets, Pamporovo'da; yükselen 1. sınıf kayak tesisli Bansko otelleri, birbirinden farklı ülke mutfaklarına sahip restoranlar ile bütün kayak faaliyetlerini sunan tam donanımlı spor kompleksleri bulunmaktadır.

Borovets kayak pistleri

Olimpiyat Oyunları düzenlenmek amacıyla geliştirilen toplam 45 kilometrelik uzunluğuyla, 15 ayrı lift (1 gondol, 2 telesiyej, 12 teleski) ile kolayca ulaşabilme imkânı ile mükemmel planlanmış bir kayak merkezidir. Her seviyeden kayakçıya hizmet veren Borovets kayak merkezi, yeni başlayanlar ve orta seviyedekilere hitap etmektedir.

Özellikle snowboard tutkunları için Borovets becerilerini geliştireceği ideal pistlere sahiptir. Adrenalin meraklıları için cross country ve biathlon pistleri meşhurdur. Kayak dünyasında haklı bir üne sahip olan Borovets kayak okulu eğitmenleri her yaş grubuna profesyonel eğitimler vermektedir. Borovets kayak merkezi hakkında detaylı bilgiye sayfamızın devamını görüntüleyerek ulaşabilirsiniz.

Dünya Bayanlar Kayak Şampiyonası ve Dünya Erkekler Kayak Şampiyonası düzenlenen Bansko kayak merkezinde 1000 ila 2.600 metre arasında 15 kayak pisti bulunur. Şimdiye kadar pek çok uluslararası yarış organizasyonunun düzenlendiği Bulgaristan'ın en büyük kayak merkezinin toplam pist uzunluğu 70 kilometreyi buluyor. 6 mavi, 5 kırmızı ve 2 siyah dereceli pistlerin lift kapasiteleri oldukça yüksektir.

Gece kayağı yapmak isteyenler için 650 metre uzunluğunda aydınlatılan kayak pisti de vardır. Snowboardçular için Fun Park, 4-7 yaş grubu çocuklar için Ski Oyun ve Kayak Öğrenme Parkı gibi temalı parklarla Bansko, tatildeki tüm aile bireylerini mutlu kılacaktır. Hem rahatça kayak yapıp hem de fazla masraf etmek istemeyenler için her bütçeye uygun hazırlanan 2021 kış sezonu için birçok Bansko kayak yerleri turu bulunmaktadır.

Dünya Kayak Tutkunları Bulgaristan'da Buluşmaya Devam Ediyor...

Bulgaristan, dünya kayak tutkunları için yeni adres olmaya son hızla devam ediyor. Bakir ve iyi korunmuş Balkanlar ve Bulgaristan doğasının tüm olanakları, Bulgaristan devletinin olanca iyi niyetiyle yapmış olduğu devasa ekonomik yatırımlar, Unesco koruması altında ki Pirin dağlarının derin ve zengin habitatı Bulgaristan'ı, Avrupa kış turizminin yeni gözdesi haline getirmiştir.

Bulgaristan kayak merkezleri ve Bulgaristan kayak pistleri; her türlü zorluk derecesine sahiptir. Bansko kayak pistleri, Pamporovo kayak pistleri ve Borovets kayak pistleri uluslararası kriterlere uygunluğu ile her yıl çok sayıda dünya çapında kayak ve kış sporları organizasyonlarına ev sahipliği yapmaktadır. Türkiye'den Bulgaristan kayak turlarına katılacaklar rezervasyonlarını şimdiden yaptırmalıdırlar.

Bansko Kayak Merkezi

Balkanların en gözde tatil merkezi olan Bansko'da kayak turu keyfi sizi bekliyor. Bansko kayak merkezi kayağın yanı sıra snowboardçulara özel pist, trekking severler için uzun parkurlar barındırmaktadır. UNESCO koruması altında olan Pirin Dağları'nın eteklerinde bulunan Bansko'da kış turizmi Nisan ayına kadar devam etmektedir.

Bansko Türk tatilcilerin de yurt dışı kayak için tercih ettikleri kayak merkezlerinin başında gelmektedir. Aynı zamanda birçok müzik festivale ev sahipliği yapan Bansko sahip olduğu ününü birinci sınıf altyapıya sahip pistleriyle hak etmektedir.

Bulgaristan'ın en ünlü kayak merkezlerinden Bansko'dur. Bansko kayak tesisleri. UNESCO'nun koruması altında olan Pirin Dağı'nın yamacında yer alan Bansko kasabası, doğal güzelliklerinin yanı sıra tarihi yapılarıyla da tanınmaktadır.

Şimdiye kadar pek çok uluslararası yarış organizasyonuna ev sahipliği yapan Bansko kayak merkezi toplam uzunluğu 70 kilometreyi bulan altı mavi, beş kırmızı ve iki siyah dereceli pistleriyle kayağa yeni başlayanlardan profesyonellere kadar hizmet vermektedir.

Lift kapasiteleri oldukça yüksek; saatte 14 bin 200 kişi taşıyabiliyorlar. Gece kayağı yapmak isteyenler için 650 metre uzunluğunda aydınlatılan kayak pisti de var. Snowboardçular için Fun Park yer alıyor.

Hem rahatça kayak yapıp hem de çok fazla masraf yapmak isteyenlerin tercih ettiği Bansko Kayak Merkezi farklı bütçelere göre turlar düzenleniyor. İstanbul'dan ulaşımı otobüsle sağlayan birçok ekonomik tur bulunmaktadır.

Bansko için vize almak gerekir mi?

Bulgaristan için Schengen vizesi ile seyahat mümkün olmuyor. Bir turistik vize türü olan Schengen başvurusunu bu ülke konsolosluklarına yapamıyorsunuz. Bulgaristan Konsolosluğu'nun talep ettiği belgeleri tamamladıktan sonra Bulgaristan turistik vizesi için başvuru yapmanız gerekecek. Vize Başvurusu'nu Vize Başvuru Merkezleri'nden şahsen veya aracı kurumlar aracılığıyla yapabilirsiniz.

Seyahate kendi aracınız ile çıkacaksanız aracınızın sigortasını yaptırmanız gerekiyor. Bir de aracınızda bulunması gereken bir tür izin kartı var. Sınırı geçtikten sonra vignette olarak bilinen bu izin kartını da almayı ihmal etmeyin. Sorunsuz bir vize ve sigorta sürecinin ardından kayak tatilinize başlayabilirsiniz.

Bansko'ya ulaşım

Bulgaristan'ın gözde kayak merkezlerinden olan Bansko Türkiye'den üç saatlik mesafede yer alıyor. Bansko'ya kara yolu ile ulaşmak isteyenleri 610 km'lik bir yolculuk bekliyor. Kısa süreli tatil planı yapmak isteyenler için yorucu olabilir. Bu durumda havayolu daha etkin bir çözüm olacaktır.

Kayak severler için Bansko'yu özel kılan Türkiye'ye olan yakınlığının yanı sıra konaklama ve yiyecek içecek konusunda uygun bütçe ile tatil yapılabiliyor olması. Pirin dağları eteğinde, Glazne nehri yakınında bulunan Bansko'da snowboardçular için özel pist ve trekking yapmak isteyenler için de parkurlar bulunuyor.

Kayak pistlerinin toplamı 70 km civarındadır, söz konusu pistler her zorluk derecesine uygun olarak planlanmıştır. En zorlu pisti adını ünlü kayakçı Alberto Tomba'dan alan Tomba pistidir. Pistlerdeki kar yetersiz ise yapay kar makineleri ile takviye yapılıyor. Böylece kayak keyfiniz bölünmemiş oluyor.

Bansko'da konaklama

Bulgaristan Kayak otelleri:

Konaklama konusuna gelindiğinde, genelde Gondola'ya yakın olan otellerde konaklamak tercih ediliyor. Gondola sizi pistlere çıkaracak olan teleferiğe verilen ad. Gondola'nın 2 durağı var. İlk durakta da inebilirsiniz ancak genelde ikinci durakta iniliyor. Gondola'ya yakın olan bölgedeki otellerde konaklamak pistlere ulaşımı kolaylaştırıyor. Otellerin çoğu 3 veya 4 yıldızlı, genelde yarım pansiyon olarak hizmet veriyorlar.

Bansko endemik cenneti

Bulgaristan'ın en donanımlı kayak pistine sahip Bansko'da kayak pistleri dışında Pirin Ulusal Parkı, Trinity Kilisesi ve Pirin Dağı'nın en yüksek noktası olan Vihren Tepesi de görülmeye değer yerler arasında yer alıyor. Dünya Mirası listesinde olan parkta 18 adet yerel endemik bitki, 15 tane de Bulgaristan ve Balkanlara ait olan endemik bitki türleri bulunuyor.

Yoğunlukla Alpler'de bulunan Edelweiss çiçeği bu parkın simgesi haline gelmiş. Doğa yürüyüşü sever gezginler için güzel bir lokasyon. Vihren Tepesi, Musala Tepesi'nden sonra Bulgaristan'ın en yüksek tepesi. Dağcılık sporu ile ilgili olanların gözde noktası olan Vihren tepesi Bansko'ya gitmişken görülebilecek yerler arasında yer alıyor.

Bansko'da gastronomi

Avrupa'nın sayılı kayak merkezlerinden olan Bansko'da Bulgar mutfağının leziz örneklerini tadabilirsiniz. Farklı etnik grupların yurt edindiği Bulgaristan yemeklerine de bu özellik yansır. Akdeniz mutfağından, Slav mutfağına oradan Osmanlı mutfağının öne çıkan örneklerine ve Türk mutfağından lezzetlere kadar pek çok örneği burada tatmanız mümkün.

Çoban salataya benzer Bulgar peyniri ile yapılan Şopska Salatası, tavuktan yapılan bir çorba olan Pileşka ile Kaşkaval olarak bilinen kaşar peyniri bu mutfağın öne çıkan lezzetleri arasında yer alıyor. Mişmaş da tadabileceğiniz seçenekler arasında bulunuyor, Bulgar mutfağının bu örneği daha çok menemene benzetiliyor. Tatlı menüsünden seçebilecekleriniz ise tahin helvası, baklava ve cevizli kabak tatlısı gibi Türk mutfağının bilinen tatlıları.

Bansko Kayak Turu

Kayak Turizmi

Tatil yaz mevsimine mahsus değil diye düşünenleri Türkiye'de faaliyet gösteren tur şirketleri Bulgaristan'da kayak keyfine davet ediyor. Bansko Bulgaristan'ın en dinamik ve en gelişmiş pistlere sahip kayak merkezidir. Batı Avrupa'nın en iyi kayak pisti olarak bilinen Bansko Kayak Merkezi'nde oldukça keyifli bir o kadar da ekonomik bir kış tatili geçirme imkanı bulunmaktadır.

Bansko Pirin Dağları eteğinde, ulusal park içerisinde bulunmaktadır. Çok sayıda geniş ve zorluk derecesine göre ayrılmış kayak pistleri ile çam ormanlarının ferah havasını ve kayak keyfini eşzamanlı olarak sunmaktadır. Bol otel seçenekleri, gece hayatı ve zengin mutfak kültürü ile Bansko Kayak Merkezi, kayak sporunun zengin sporu olduğu tabularını yıkmaktadır.

2014 Kış Olimpiyatlarına ev sahipliği yapan Bansko, Uludağ'ın 15 katı uzunlukta kayak pistlerinde Uludağ'ın 4'te biri fiyatına kış tatili olanağı sağlamaktadır. Ayrıca, uçakla 1 saatte, kara yolu ile 6-8 saatte ulaşabileceğiniz Bansko Kayak Merkezi, Türkiye'ye yakın olması ve zaman kazandırması nedeniyle de tercih edilmektedir. Bansko'da her yaştan çocuk için de profesyonel eğitmenlerden özel kayak eğitimleri verilmektedir.

Borovets Kayak Merkezi

Borovets kayak merkezi, Balkan yarımadasında Rila Dağları'nın kuzey eteklerinde sıralanmış, en büyük kayak merkezlerinden biridir. Rila Dağları'nın çam ağaçları arasında yer alan Borovets Kayak Merkezi, Avrupa'nın en uzun kayak tesislerden birine sahip.

Olimpiyat oyunları düzenlemek amacıyla geliştirilen en uzun pist 6 kilometre uzunluğunda ki Borovets kayak pistidir. Toplam pist uzunluğu ise 45 kilometreyi buluyor. Bu arada 15 ayrı lift (bir gondol, iki telesiyej, 12 teleski) ile sıra beklemeden pistlere ulaşabiliyorsunuz.

Samakov Otelin çatı katında bulunan bardan tüm Borovets panoramik olarak izlenebilmektedir. Borovest'eher kış dönemi Türkiye'den pek çok tur düzenlenmektedir.

Borovest 1300 metrelere ve daha alçaklara inen bir merkez durumundadır. Borovets Rila dağında yer almaktadır. Borovets'de kayak pisti eğimlerinin biraz daha dik ve yarışma kriterlerine daha da uygun olmasından dolayı Bulgaristan milli takımı genellikle antrenmanlarını Borovets'de yapmaktadır.

Borovets'in mekanik tesisleri oldukça gelişmiştir. Borovets kayak merkezi, Bulgaristan'ın en yüksek dağı olan Rila dağının hakkını vermektedir. Rila dağlarında konumlanması sebebiyle kayak merkezi daha yüksek bir kar garantisine sahiptir.

Borovets birçok ünlü spor organizasyonuna ev sahipliği yapmıştır. Borovets kayak merkezi Rila Dağları'nın kuzey yamaçlarında yer almaktadır. 20 hektardan daha büyük bir alanı kaplayan yapay kar sistemi bulunmaktadır. Toplam kayak pisti uzunluğu 58 kilometredir.

Gece de kayak yaparak farklı bir deneyim yaşamak isteyenler için pistler seslendirilmiş ve modern aydınlatma sistemiyle donatılmıştır. Üst istasyondan kolay iniş için Markudjik kayak bölgesinden Borovets kayak merkezine 10 kilometre uzunluğunda kayak parkuru bulunmaktadır.

Borovets'te Oteller

Borovets kayak merkezleri değişik zorluk seviyelerinde (5 kolay, 13 orta, 2 zor) 20 kayak pisti yer almaktadır. Borovets aynı zamanda snowboard tercih edenlerin de beklentilerini karşılamaktadır. Borovets'de 1300 metrede bulunan oteller bölgesindeki pistlerde, dilerseniz Gondol ile 2560 metrede zirvede kayak alternatifleri bulunmaktadır.

Borovets'de pist bölgesinde birçok kafe bulunmaktadır. Dinlenmek istediğinizde pist bölgesindeki cafelerde sıcak şarabınız eşliğinde kayak yapanları izleyebilirsiniz. Borovets sadece kayak merkeziyle değil, tarihi mimarisiyle de dikkat çekmektedir. Borovets manastırı dikkat çekici mimariye, duvar resimlerine ve zengin ikon koleksiyonuna sahiptir. Bölgede bulunan Rilski Manastır Bulgaristan'ın en büyük manastırıdır.

Borovets kayak merkezinde toplamda 15 ayrı lift (1 gondol, 2 telesiyeji, 12 teleski) bulunmaktadır. Borovets'de her yıl ortalama olarak 150 gün bol kar yağışı olmaktadır. Karın yetersiz kaldığı zamanlarda yüksek kaliteli yapay kar makineleri takviye yapmaktadır. Borovets'de bulunan oteller bölgesindeki otellerin çoğunda bedensel arınma ve iyileştirme hizmetleri adı altında SPA, yoga ve hidro masaj imkânı bulunmaktadır.

Ayrıca otellerin bir kısmında olimpik kapalı yüzme havuzu, bowling gibi aktiviteler bulunmaktadır. Borovets'de gece hayatı açısından da oldukça zengin bir bölgedir. Avrupa'nın birçok bölgesinden gelen turistlerle de Borovets kozmopolit bir yapıya sahiptir.

Borovets'in önde gelen gece kulüpleri Bonkers, Rila Club, Buzzbar, Black Tiger, Samakov Night Club'dır. Borovets'de Bulgaristan mutfağının yanı sıra Italyan, Meksika, Amerikan, Çin, Rus ve Bulgar mutfağının seçkin örnekler de bulmak mümkündür.

Borovets'e nasıl gidilir?

Borovets İstanbul'a 550 kilometre uzaklıktadır. İstanbul'dan 9 saat süren bir otobüs yolculuğuyla ulaşılabilmektedir. Ancak Borovets İstanbul'dan 1 saatlik uçuş mesafesinde olan Sofya'ya çok yakındır. Sofya'da yaşayanların yakınlığı sebebiyle hafta sonu tatil kaçamağı yaptığı Borovets, aynı zamanda Türklerin de kış tatilleri için tercih ettiği bölgelerden biridir.

Türklerin kayak merkezini tercih nedenlerinin başında Borovets'in Bulgaristan'ın başkenti Sofya'ya olan yakınlığıdır. Yanı başımızdaki eğlence kenti olan Sofya'da birçok ünlü bar, gece kulübü ve casino bulunmaktadır. İstanbul'dan Sofya'ya direkt uçak seferleri düzenlenmektedir.

Uçuş süresi ortalama 1 saat 15 dakika sürmektedir. Borovets Sofya'ya 70 kilometre, Plovdiv'e 120 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır. Borovets'in başkente ve Plovdiv'e olan yakınlığı Türkiye'den Sofya turlarına dâhil edilerek gezilmesine olanak tanımaktadır.

Pamporovo Kayak Merkezi

Güneydoğu Avrupa'nın bilinen kayak merkezlerinden biri olan Pamporovo Kayak Merkezi toplam 25 kilometre uzunluğundadır. Kayak merkezinde farklı zorluk derecelerinde pistler bulunmaktadır. Pamporovo'da büyük slalom için yarış kayak pisti de mevcuttur.

Ben profesyonel kayakçı değilim ama kayak heveslisiyim diyenler için de makul düzeyde kayak pistleri bulunmaktadır. Pamporovo'daki 18 lift saatte 8 bin 500 kişi taşıma kapasitesine sahiptir. Yıl boyunca ortalama 150 gün kar bulunan merkezde, her ihtimale karşı suni kar makineleri bulunmaktadır.

Rodop Dağları'na özgü mimari tarzında yapılmış otellerde akşamları animasyon ekibinin etkinlikleri, canlı müzikler ve Showlar olmaktadır.

bansko-kayak-merkezi

Pamporovo kayak dersi alacak çocuklarınız için de diğer kayak merkezlerine nazaran yerinde bir tercih olacaktır. Pamporovo'da minik kayak severler için özel bir pist bulunmaktadır. Pamporovo'da pistlerin tamamı modern ve uluslararası kriterlere uygun olarak donatılmıştır. Pamporovo; Pamporovo Bulgaristan'daki konumu sebebiyle, Bansko ve Borovets'e oranla ailelerin daha çok tercih ettiği bir dağdır.

Bulgaristan Pamporovo kayak merkezi, Rodop Dağları'nda bulunan Snejanka (1926 m) Tepesi'nin eteklerine konumlanmıştır. Pomporovo, her derece kayakçıya uygun zorluktaki pistlerde mükemmel bir sürüş keyfi sağlar. Pomporovo kayak pistlerinin en zorlu parkurları bir uzmanın cesaretini sınarken; dağın yuvarlak tepeleri ve yamaçlarında yer alan pistler yeni ve orta düzeydeki kayakçılara kayak keyfini yaşatacaktır.

Alp disiplinine uygun 37 km, kayaklı koşu içinse 30 km uzunluğu bulunan pistlerle Pomporovo'da sınırsız sürüşün hazzına varacaksınız. Snowboard severler için zorluk derecesi yüksek olan siyah pistlerini denemelerini öneririz. Minik kayakçıların unutulmadığı merkezde onlara özel bir pistte bulunmaktadır.

Aralık ayından Nisan ayına kadar süren kayak sezonunda özellikle Türk turistler tarafından çok tercih edilen Pamporovo kayak merkezi ve Pamporovo otelleri; fiyat ve ulaşım kolaylığı bakımından tatil severlere Pamporovo kayak turları büyük avantajlar sunmaktadır.

Rodop Dağları

Pamporovo kayak merkezinde gözleri kamaştıran beyaz kar, güneşin altında parlayan buz tanecikleri, Rodopların görkemli ihtişamıyla birleşince ziyaretçilerini oldukça etkilemektedir. Rodop Dağları'nın zirvesine oturmuş Snejenka tepesi yamaçlarına adeta kış turizmi için kurulmuş Pamporovo Kayak Merkezi ziyaretçileri, mavi semanın altında beyaz ipeğe çizilmiş bir resim gibi, havada dolanan rüzgar çevrede bulunan asırlık ormanlarının ferah çam kokusunu içlerine çekmektedirler.

Kış turizmi açısından bereketli ve ılıman bir iklime sahip Pamporovo'da Aralık ayından Mayıs ayına kadar dağda kar bulunmaktadır. Pamporovo'yı çevreleyen yüksek tepeler bölgeyi rüzgârdan koruyarak; dağa yağan kar örtüsü 6 ay boyunca yerde kalmasını sağlamaktadır.

Pamporovo'da çok büyük ısı değişikliğinin olmaması; Pamporovo kayak merkezine kayak yapmaya gelen misafirlerin güvenli bir şekilde kayak yapmalarına imkan tanımaktadır Pamporovo'da yaz mevsimi de güneşli geçmektedir. Bu nedenle Pamporovo otelleri yaz turizmi için de hazırlıklarını eksiksiz yapmaktadır. Akdeniz ikliminin hâkim olduğu bölgede, ortalama hava sıcaklığı -3 derecedir.

Pamporovo Kayak Pistleri

Güneydoğu Avrupa'nın bilinen kayak merkezlerinden Pamporovo'da toplam 25 kilometre uzunluğunda farklı zorluk seviyelerine sahip pistler bulunmaktadır. Büyük slalom için yarış kayak pisti dahil tüm kategorilerde kayakçılar için Pamporovo pistler mükemmel sürüş keyfi sunmaktadır. Yıl boyunca ortalama 150 gün kar bulunan merkezde, her ihtimale karşı yapay kar araçları da ihtiyaca göre kar takviyesi yapılmaktadır.

Kayak merkezinde en uzun pist 4,2 km uzunluğundadır. Siyah zorluk derecesine sahip pistler Bansko'yu aratmaksızın profesyonel kayakçıların cesaretini sınamaktadır. Pamporovo kayak pistleri aynı zamanda yeni başlayanlar ve orta düzey kayakçılara güvenli sürüş keyfi yaşatmaktadır.

Özellikle Çepelare ve Meçi Çal tepesi çevresinde konumlanan Pamporovo kayak merkezi çamlar arasında virajlı dönemeçlerin tadına vararak adrenalin dolu bir kış tatili yaşamak, şehir hayatının tekdüzeliğinden kısa bir süre kurtulmak ve zihnini ferahlatmak isteyenlerin tercih sebebidir.

Yunanistan sınırına yakın Mogilitsa, Predela ve Stoykite mevkinde yer alan Pamporovo pistlerinin eğimi ve yapısı kayağa yeni başlayanlar için idealdir. İleri derece kayakçılar için hazırlanan The Wall, Pamporovo pistleri arasında en zor ve en tehlikelisi olarak ün salmıştır. Yalnızca kayak severler için değil snowboard severler için zorluk derecesi yüksek olan siyah pistler de bulunmaktadır.

Pamporovo Kayak Merkezi Bilgileri

  • Pamporovo kayak merkezi en uzun lift: 1926 m,
  • Pamporovo kayak merkezi en alçak lift: 1450 m,
  • Pamporovo kayak pisti dikey eğimi: 476 m,
  • Pamporovo Kayak Merkezi lift sayısı: 18,
  • Pamporovo kayak tesisinin taşıma kapasitesi: 15.000 kişi/saat,
  • Pamporovo kayak pisti sayısı: 17, Başlangıç seviyesi: % 78, Orta seviye: % 18, İleri seviye: % 9,
  • Toplam Pamporovo kayak pisti uzunluğu: 25 km, Cross country: 34 km

Bulgaristan Kayak Merkezlerinde Gastronomi Eğlence

Bulgaristan Kayak ve Kış Turizmi Hakkında merak edilen bir diğer bilgide merkezlerdeki yeme-içme hizmeti. Bulgaristan kayak merkezlerin de yeme içme seçenekleri otel seçenekleri gibi oldukça çeşitlidir. Et ve sebze yemeklerinin son derece zengin örneklerini bu sevimli balkan ülkesinde keşfedebilirsiniz. Bitmek bilmez uzun kış akşamlarında keyifli bir şekil de donatılmıştır.

Bulgar sofrasında dünyaca ünlü Bulgaristan peynirlerini tadabilir, av etinin lezzetine varabilir ve sebze yemekleri ile kendinize sınırsız bir lezzet şöleni yaşatabilirsiniz. . Bulgaristan gastronomi kültürü Bulgaristan tatilinize unutamayacağınız tatlar kayacaktır. Uzun sohbetler eşliğinde Bulgar yemeklerinin tadını çıkarabilirsiniz.

Bulgaristan, Avrupa' da son yıllarda kış turizminin yükselmekte olan değerlerinden birisidir. Bölgeye Bulgaristan devleti ve uluslararası kuruluşlar tarafından son derece önemli yatırımlar yapılırken Bulgaristan yaz kış yılın 365 günü ve 24 saati yaşamakta olan, canlı, kıpır kıpır bir ülke olmuştur.

Yaz ayları içerisinde Burgas, Varna, Golden Sands, Sunny Beach, Rusalka, Albena ve Kiten Sahilleri dünyanın dört bir köşesinden gelmekte olan insanların ortak buluşma yeri olurken Pamporovo, Bansko ve Borovets kayak pistleri ise Bulgaristan kayak turlarında yoğun ilgi çekmekte olan yerlerdir. Bulgaristan turunuz sırasın da tüm bu bahsedilen ayrıntıları gözlemleyebilir, Bulgaristan turu ile yaz ve kış turizminin tüm olanaklarını deneyimleme şansına sahip olabilirsiniz.

Bulgaristan turizmi sizlere sadece kış sporları yapma fırsatını vermek ile kalmazken Bansko, Borovets ve Pamporovo merkezlerinde bulunan pub, karaoke bar ve gece kulüpleri ise sizlere sınırsız eğlence vadetmektedir. Gecenin ilerleyen saatlerine doğru sahne alan uluslararası dj er, sahne şovları Bulgaristan'daki kış tatilinizin temposunu artıracaktır.

Bansko civarında Bulgaristan turunuzu devam ettirecek olmanız halinde ise gondol çevresinde bulunan Happy And bar ziyaretçileri için harika bir seçenektir. Bulgaristan turlarınız sırasında Bulgaristan gece hayatına biraz daha yavaş bir tempo ile giriş yapmak istemeniz halinde ise uzun kış gecelerinin vazgeçilmezi olan sıcak şarap evlerini ziyaret edebilir, ikram edilen sıcak şaraplarla sakin gecenize hoş, aromatik bir giriş yapabilirsiniz.

Bulgaristan kayak ve kış turizmi hakkında bilgi vermeye çalıştık.