Türkiye'den Kırmızı Pasaport Başvurusu

Türkiye'den Kırmızı Pasaport Başvurusu

Türkiye'den Kırmızı Pasaport Başvurusu hakkında bilgi vermeye çalışacağız.

Bulgar Kırmızı Pasaportu ve Bulgaristan Liçna Kartı

Bulgaristan Başkonsolosluğu'na yapılan Bulgaristan Kırmızı pasaport ve Bulgaristan Kimlik Kartı (Liçna Karta) çıkartma ve uzatma işlemleri ile ilgili dilekçeler elektronik ortamdan yapılabilmekte. Bulgar kimlik işlemleri gerçekleştirecek olanların konsolosluğun elektronik ortamda online pasaport randevusu alınmakta.

Türkiye'den Kırmızı Pasaport Başvurusu için Bulgarca Zayavlenie internette doldurularak boş günlerin gün ve saatlerini belirtiyor. Randevunuzu aldıktan sonra yatırmanız gereken banka harcını İstanbul Bulgaristan Başkonsolosluğuna Garanti Bankasına pasaport harcını yatırıyorsunuz ve dekontun orjinli, pasaport için gerekli evraklar ile birlikte Randevu aldığınız Bulgaristan Ankara Büyükelçiliği, Bulgaristan İstanbul Başkonsolosluğu, Bulgaristan Edirne Başkonsolosluğu veya Bulgaristan Bursa Konsolosluğu'na randevu gününde getirmeniz gerekmektedir. Bu işlemler için gereken başvuru formu ile pasaport için gerekli belgeler eksiksiz bir şekilde yanınızda bulundurun

Bulgaristan Pasaportu ve Bulgaristan Kimlik Kartı için Elektronik Başvuru Evrakları

Paraport randevu

  • Dilekçe (Zayavleniye)
  • Bulgaristan Doğum Kayıt Örneği kopyası
  • Bulgaristan İkametgâh Belgesi kopyası
  • Bulgaristan Pasaportu ve Kimlik Kartı (Liçna Karta) kopyaları

İhtiyaç Halinde Gereken Belgeler

  • 18 yaşından küçük başvuru sahipleri anne ve babanın Bulgaristan kimlik belgeleri (Pasaport ve Liçna Kartı) ile müracaat etmelidirler.
  • İlk kez başvuruda bulunacak olanlar 18 yaş üzeri ise şahit olarak gösterebileceği akrabalık ilişkisi bulunan iki (2) kişinin kimlik belgelerinin kopyasını başvuru evraklarına eklemelidirler.

Pasaport ve Kimlik (Liçna kartı) İçin Elektronik Başvuru ile İlgili Bilinmesi Gerekenler Hususlar

Elektronik posta gönderildikten sonra bilgiler eksiksiz olarak doldurulup iletildiyse konsolosluk başvuru için belirlenen randevu tarihlerini başvuru sahibine iletir.

Çıkan pasaportlar başvurunun yapıldığı tarihten itibaren en erken üç (3) ay sonra şahsen veya vekâlet verilen kişi tarafından teslim alınabilir.

Başvuru yapan kişi 18 yaşından küçük ise konsolosluğa yapılacak evrak teslimini ebeveynleriyle birlikte yapmalıdırlar.

Bulgaristan kırmızı pasaport başvuru için öncelikle aşağıdaki sıralamayı takip etmenizi öneriyoruz;

Pasaport başvurusu nasıl yapılır? Kırmızı Bulgaristan pasaport çıkarma, uzatmak için gerekli evrakları ve Zayavlenie doldurulmuş halini taratıp konsolosluğun adresine mail adresine yollayın. Eksik evraklarınız veya istedikleri başka bir şey yoksa size geri dönüş yapacaklardır. Size Bulgaristan Konsolosluğu'ndan hangi gün gelmeniz gerektiğine dair randevu bilgisi ulaştıracaktır. Bazı özel durumlarda veya Konsolosluğun kapalı olduğu durumlarda geri dönüş aksayabiliyor. Randevu tarihiniz verildikten sonra, randevu günü konsolosluğa gidip, orada sıraya girdikten sonra listede adınız varsa o gün içerisinde sizi alacaklar. ortalama 3 ay sonra pasaportunuz çıktığı bilgisini Konsolosluğu arayarak ulaşabiliyor.

Bulgaristan Kırmızı Pasaport Başvurusu için doldurulması gereken zayavlenie formu

  1. Eksiksiz doldurulmuş bir adet Zayavlenie.
  2. Bulgaristan kırmızı pasaport için özel çekilmiş 4 adet Biyometrik fotoğraf.
  3. Anne babanın Bulgaristan kırmızı pasaport ve Bulgaristan Liçna kartlarının orijinali ve fotokopisi.

DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

ANNE BABANIN DA BAŞVURU ESNASINDA BULGARİSTAN KONSOLOSLUĞUNDA BULUNMASI GEREKMEKTEDİR.

BOŞANMIŞLAR İSE EĞER VELAYETİN TAMAMEN ONDA OLDUĞUNA DAİR MAHKEME KARARI GEREKMEKTEDİR.

SENEDE 1 GÜN GÖRMEYE YETKİSİ BİLE OLSA GELMESİ GEREKMEKTE YADA VEKALETİ OLMASI GEREKMEKTEDİR.