Türkiye'den Kırmızı Pasaport Başvurusu

Türkiye'den Kırmızı Pasaport Başvurusu

Bulgar Kırmızı Pasaportu ve Bulgaristan Liçna Kartı

Bulgaristan Başkonsolosluğu'na yapılan Bulgaristan Kırmızı pasaport ve Bulgaristan Kimlik Kartı (Liçna Karta) çıkartma ve uzatma işlemleri ile ilgili dilekçeler elektronik ortamdan yapılabilmekte. Bulgar kimlik işlemleri gerçekleştirecek olanların konsolosluğun elektronik ortamda online pasaport randevusu alınmakta.

Bulgaristan pasaportu çıkartmak Bulgarca Zaevlenieyi internette doldurularak boş gunlerin gun ve saatlerini belirtiyor. Randevunuzu aldıktan sonra yatırmanız gereken banka harcını İstanbul Bulgaristan Başkonsolsoluğuna Garanti Bankasına pasaport harcını yatırıyorsunuz ve dekontun orginali ile birlikte gerekli evrakları Randevu aldığınız Bulgaristan Ankara Büyükelçiliği, Bulgaristan İstanbul Başkonsolosluğu, Bulgaristan Edirne Başkonsolosluğu veya Bulgaristan Bursa Konsolosluğu'na randevu gununde getirmeniz gerekmektedir. Bu işlemler için gereken başvuru formu ile istenen ilgili ek evraklar eksiksiz bir şekilde yanınızda bulundurun

Bulgaristan Pasaportu ve Bulgaristan Kimlik Kartı için Elektronik Başvuru Evrakları

  • Dilekçe (Zayavleniye)
  • Bulgaristan Doğum Kayıt Örneği kopyası
  • Bulgaristan İkametgâh Belgesi kopyası
  • Bulgaristan Pasaportu ve Kimlik Kartı (Liçna Karta) kopyaları

İhtiyaç Halinde Gereken Belgeler

  • 18 yaşından küçük başvuru sahipleri anne ve babanın Bulgaristan kimlik belgeleri (Pasaport ve Liçna Kartı) ile müracaat etmelidirler.
  • İlk kez başvuruda bulunacak olanlar 18 yaş üzeri ise şahit olarak gösterebileceği akrabalık ilişkisi bulunan iki (2) kişinin kimlik belgelerinin kopyasını başvuru evraklarına eklemelidirler.

Pasaport ve Kimlik (Liçna kartı) İçin Elektronik Başvuru ile İlgili Bilinmesi Gerekenler Hususlar

Elektronik posta gönderildikten sonra bilgiler eksiksiz olarak doldurulup iletildiyse konsolosluk başvuru için belirlenen randevu tarihlerini başvuru sahibine iletir.

Çıkan pasaportlar başvurunun yapıldığı tarihten itibaren en erken üç (3) ay sonra şahsen veya vekâlet verilen kişi tarafından teslim alınabilir.

Başvuru yapan kişi 18 yaşından küçük ise konsolosluğa yapılacak evrak teslimini ebeveynleriyle birlikte yapmalıdırlar.

Bulgaristan kırmızı pasaport başvuru için öncelikle aşağıdaki sıralamayı takip etmenizi öneriyoruz;

Kırmızı Bulgaristan pasaportu yenilemek, uzatmak için gerekli evrakları ve zayavlenie doldurulmuş halini taratıp konsolosluğun adresine mail adresine yollayın. Eksik evraklarınız veya istedikleri başka birşey yoksa size geri dönüş yapacaklardır. Size Bulgairstan Konsolosluğu'dan hangi gün gelmeniz gerektiğine dair randevu bilgisi ulaştıracaktır. Bazı özel durumlarda veya Konsolosluğun kapalı olduğu durumlarda geri dönüş aksayabiliyor. Randevu tarihiniz verildikten sonra, randevu günü konsolsoluğa gidip, orada sıraya girdikten sonra listede adınız varsa o gün içersinde sizi alacaklar. ortalama 3 ay sonra pasaportunuz çıktığı bilgisini Konsolosluğu arayarak ulaşabiliyor.

Bulgaristan Kırmızı Pasaport Başvurusu için doldurulması gereken zayavlenie formu

Bulgaristan Zayavlenie Formu

  1. Eksiksiz doldurulmuş bir adet zayavlenie.
  2. Bulgaristan kırmızı pasaport için özel çekilmiş 4 adet biometrik fotoğraf.
  3. Anne babanın Bulgaristan kırmızı pasaport ve Bulgaristan liçna kartlarının orjinali ve fotokopisi.

DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

ANNE BABANIN DA BAŞVURU ESNASINDA BULGARİSTAN KONSOLOSLUĞUNDA BULUNMASI GEREKMEKTEDİR.

BOŞANMIŞLAR İSE EĞER VELAYETİN TAMAMEN ONDA OLDUĞUNA DAİR MAHKEME KARARI GEREKMEKTEDİR.

SENEDE 1 GÜN GORMEYE YETKİSİ BİLE OLSA GELMESİ GEREKMEKTE YADA VEKALETİ OLMASI GEREKMEKTEDİR.