Bulgaristan Vatandaşlık İşlemleri

Bulgar Kırmızı Pasaportu ve Bulgaristan Liçna Kartı

Bulgaristan Başkonsolosluğuna yapılan Bulgaristan Kırmızı pasaport ve Bulgaristan Kimlik Kartı (Liçna Karta) çıkartma ve uzatma işlemleri ile ilgili dilekçeler elektronik ortamdan yapılabilmektedir.

Bulgar kimlik işlemleri gerçekleştirecek olanların elektronik başvuruda bulunarak gerekli evrakları Bulgaristan Ankara Büyükelçiliği, Bulgaristan İstanbul Başkonsolosluğu, Bulgaristan Edirne Başkonsolosluğu veya Bulgaristan Bursa Konsolosluğu’na Elektronik ortamda kiril alfabesiyle   zaevlenie doldurulmakta, başvuracağınız Bulgaristan konsolosluğunun musaitlik  durumuna göre başvuru yapabiliyorsunuz. Bulgaristan Kırmızı Pasaport  randevu başvurusunu alındıktan sonra barkodlu Bulgaristan zaevleniesini çıktısının alarak randevu aldığınız gün ve saatte Bulgaristan Konsolosluğunun / Büyükelçiliğinine gitmeniz gerekmekte.

Bulgaristan Pasaportu ve Bulgaristan Kimlik Kartı için Elektronik Başvuru Evrakları  

 • Dilekçe (Zayavlenie)
 • Bulgaristan Doğum Kayıt Örneği kopyası
 • Bulgaristan İkametgâh Belgesi kopyası
 • Bulgaristan Pasaportu ve Kimlik Kartı (Liçna Karta) kopyaları

İhtiyaç Halinde Gereken Belgeler

 • 18 yaşından küçük başvuru sahipleri anne ve babanın Bulgaristan kimlik belgeleri (Pasaport ve Liçna Kartı) ile müracaat edebilmektedirler.
   
 • İlk kez başvuruda bulunacak olanlar 18 yaş üzeri ise şahit olarak gösterebileceği akrabalık ilişkisi bulunan iki (2) kişinin kimlik belgelerinin kopyasını başvuru evraklarına eklemeleri Bulgar Konsolosluğu tarafından talep edilmektedir.

Bulgaristan Kırmızı Pasaport Başvurusu - Bulgar Vatandaşlığı

Bulgaristan kırmızı pasaport başvurusu için öncelikle aşağıdaki sıralamayı takip etmenizi öneriyoruz,

1- Kırmızı Bulgaristan pasaportu yenilemek, uzatmak için gerekli evrakları ve zayavlenie doldurulmuş halini  taratıp Konsolosluğa mail ile yollayın. Eksik evraklarınız veya istedikleri başka birşey yoksa size geri dönüş yapacaklardır. Size Bulgaristan Konsolosluğu'dan hangi gün gelmeniz gerektiğine dair randevu bilgisi ulaştıracaktır. Bazı özel durumlarda veya Konsolosluğun kapalı olduğu durumlarda geri dönüş aksayabilmektedir.

2- Randevu tarihiniz verildikten sonra, randevu günü konsolosluğa gidip, orada sıraya girdikten sonra listede adınız varsa o gün içersinde sizi alabilmektedirler ancak ortalama 3 ay sonra pasaportunuz çıktığı bilgisini Konsolosluğu arayarak ulaşabiliyor.

Bulgaristan Kırmızı Pasaport Başvurusu için doldurulması gereken Zayavlenie formunu indirmek için aşağıdaki linke tıklayınız.

Bulgaristan Zayavlenie Formu

Bulgaristan Vatandaşlığı Almak İçin Başvuru Merkezleri 

Bulgaristan Vatandaşları, Türkiyedeki Bulgaristan Konsolosluklarından ailelerine Bulgaristan Vatandaşlığı ve  Bulgaristan Pasaportu çıkratma gibi işlemlerini yapabilmektedirler. Bulgaristan Konsolosluğunun Bulgaristan Vatandaşları için verdiği hizmetler ile bu hizmetler için gereken durum ve döküman listelerini aşağıdaki başlıklardan takip edebilirsiniz.

Ankara Bulgaristan Büyükelçiliği, İstanbul Bulgaristan Başkonsolosluğu, Edirne Bulgaristan Konsolosluğu ve Bursa Bulgaristan Konsolosluğuna yapacağınız başvurular için ilgili randevu almanız gerekmektedir.

Bulgaristan Vatandaşlığı Alma Hakkında Bilgiler

Bulgaristan vatandaşlığına geçmek isteyen Türkiye vatandaşları için ise birden fazla vatandaşlığa geçme prosedürü mevcuttur. 

Bulgaristan vatandaşlığına geçme prosedürleri ise şöyledir;

1. Türkiye doğumlular için Bulgaristan vatandaşlığı alma

2. 1978 göçmenlerinin Bulgaristan vatandaşlığı alma

3. Evlilik yolu ile Bulgaristan vatandaşlığı alma

Bulgaristan Vatandaşlığı Nasıl Alınır?

Bulgaristan vatandaşlık işlemleri, vatandaşlığa başvuru sebebinize bağlı olarak değişik göstermektedir. Eğer Bulgaristan göçmeni, göçmen çocuğu veya göçmen torunuysanız ilk olarak göç eden kişinin vatandaşlık hakkının korunup korunmadığı araştırılmalıdır. 

 • Bulgaristan vatandaşlığının alımı için bir takım prosedürlerin eksiksiz olarak yerine getirilmesi gerekmektedir.
  Bulgaristan vatandaşlığı için öncelikle kişinin kesintisiz olarak Bulgaristan’da 5 yıl süresiz oturma izni olması gerekmekte,
 • Bulgar vatandaşlığı alımında bulunacak olan Türkiye vatandaşları veya yabancılar hüküm giymemiş olmalı,
 • Bulgaristan çifte vatandaşlık alımında bulunacak olan Türkiye vatandaşlarının Bulgaristan eğitim bakanlığı onaylı Bulgarca bildiğine dair belgesi olmalıdır.
   

Türkiye Doğumlular Bulgar Vatandaşlığını Alma Şartları?

Türkiye doğumlu kişiler için Bulgaristan Vatandaşlığı prosedürleri çok çeşitlidir bunlar ise,

 • Evlilikten Dolayı Bulgar Vatandaşlığı Alma Şartları?
   

- Bulgaristan vatandaşı ile evlilik gerçekleştirmiş olan kişilerin Bulgaristan vatandaşlığı alma işlemleri öncesi öncelikle evlilik sonrası söz konusu evliliklerini ispat etme koşuluyla Bulgaristan D vizesi için müracaat gerçekleştirmeleri gerekmektedir. Bulgaristan D vize ile Bulgaristan’a giriş yapılması sonrası yine bu kişi eşinin Bulgaristan adres kaydının bulunduğu ilgili Yabancılar Şubesine başvurarak evlilikten dolayı geçici oturum izni için hazırlanmış dilekçe belgesini beyan etmesi gerekmektedir. Bulgaristan Yabancılar Şubesine beyan edilmiş Bulgaristan geçici oturum izni dilekçesi hakkında karar maksimum 7 mesai gününde açıklanacaktır.

- Açıklanmış olan bu netice ise; Bulgaristan Kamu güvenliğinden sorumlu makamların insiyatifine göre 3 – 6 – 12 ay süreli Bulgaristan geçici oturum izni verilecektir.

- Evlilikten dolayı alınacak Bulgaristan geçici oturum izni ise maksimum 5 yıldır. Bulgaristan geçici oturum izni ile beş yılın devam etmesi halinde Bulgaristan devleti makamları söz konusu evliliği göz önünde bulundurarak sabit oturum izni verebilecektir. Aynı zamanda verilmiş olan Bulgaristan sabit oturum izni (postoyanno prebivavane) ise Bulgaristan vatandaşlığının alınmasını da sağlayacaktır.

 • Türkiye Doğumlu 14 – 18 Yaş altı Çocuklar İçin Bulgar Vatandaşlığı Alma Şartları?

Türkiye doğumlu 18 yaşından küçük kişilerin Bulgaristan vatandaşlığı alımının gerçekleşebilmesi için söz konusu çocuğun ebeveynlerinden birinin Bulgar vatandaşlığının olması gerekmektedir. Ebeveynlerden birinin Bulgaristan vatandaşı olması halinde bu kişi Bulgaristan vatandaşlığına geçebilirken ancak iki ebeveyninde yazılı izni olması gerekmektedir. Anne veya babanın yazılı izni olmaksızın söz konusu kişilerin Bulgaristan vatandaşlığı alması ise söz konusu değildir.

Bulgaristan Vatandaşlığı Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

1- Bulgaristan vatandaşlığına kimler başvuru yapabilir?

- Bulgaristan Konsolosluğu, Bulgaristan’dan Türkiye’ye zorunlu dönüş yapan kişilerin Bulgaristan kanunlarının verdiği hakkı kullanarak vatandaşlık başvurusu yapmalarını kabul etmektedir.

-1951, 1952, 1960, 1969, 1970, 1972, 1976 ve 1978 yıllarında gerçekleştirilen mübadele ile Türkiye’ye anlaşmalı gelen kişiler,

-Türkiye’ye turist olarak gönderilen kişiler

-Doğdukları ülkenin vatandaşlığından vazgeçmiş olanlar

-Bulgaristan vatandaşı ile evli olup, en az 5 yıl Bulgaristan’da oturumu olanlar Bulgaristan vatandaşlık başvurusu yapabilirler.

2-  Bulgaristan vatandaşlık başvurusu ne kadar sürede sonuçlanır?

Vatandaşlık başvurularında doğrudan başvuru yapma hakkı veren kısa prosedür ve oturum alarak uzun vadede başvurma hakkı sağlayan uzun başvuru prosedürü vardır. Bulgaristan vatandaşlık işlemlerinin uzun veya kısa prosedüre göre olup olmayacağı kişinin Bulgaristan nüfusunda vatandaş olarak kayıtlı olup olmadığına bağlıdır ve Bulgaristan Konsolosluğunun yetkisi dahilindedir.

3- Annem Bulgaristan göçmeni. Vatandaşlık hakkı kazanmak için Vatandaşlık hakkı tespit bilgi formu ile mi müracaat etmeliyim. Prosedür nasıl işliyor?

Eski göçmenler için, her başvuruda öncelikle yapılan işlem Vatandaşlık Sorgulamasıdır. Bu işlem Bulgaristan Adalet bakanlığından yapılıyor.  Oradan çıkan belgede “vatandaştır” cevabı gelirse, başvurmak isteyen kişi ikamet bölgesindeki belediyeye giderek adres kaydını yaptırıp EGN /vatandaşlık no’sunu çıkartarak güncel tarihli doğum belgesini alabilecektir. Bu işlemlerden sonra kimlik, pasaport ve Liçna kart (nüfus cüzdanı) almak için başvuru yapılabilmektedir.

4- Merhaba Annem 70li yıllarda Türkiye'ye gelmişler. Şu an oturum izni aldı ve vatandaşlık işlemleri için bekliyor. Benimde vatandaşlık alabilmem için annemin vatandaşlık alabilmesini beklemem mi gerekiyor, yoksa bende beklemeden kendim başvuru yapabilir miyim?

Annenizin başvurusunu sonuçlanmadan başvuru yapmazsınız. Vatandaşlık işlemi sonuçlandıktan sonra vatandaşlığını alanlar çocuklarını ve torunlarını Bulgar vatandaşlığına geçirebilmektedirler. Ancak bu işlem de kuşaktan kuşağa sırayla yapılması tavsiye olunur. Dede veya büyükanne üzerinden torun başvuru yapılamamakta olup sadece ebeveyn üzerinden yapılabilmektedir. Eğer göç eden kişi vatandaşlıktan çıkarılmış veya vefat ettiyse çocukları başvuruda bulunamamaktadır. Bu sayfada verilen bilgiler tavsiye niteliği taşımaktadır. Döneme göre değişebilen uygulamalarla ilgili olarak Bulgaristan Konsolosluğundan teyit edilmeleri gerekmektedir.

5- Bulgaristan Vatandaşlık Sorgulaması için gerekli şartlar ne kadar sürer?

Bulgaristan vatandaşlığı için nasıl bir prosedür (uzun/ kısa) izlenmesi gerektiğini belirleyecek olan kişinin Bulgar vatandaşlığından çıkartılıp çıkartılmamış olmasına bağlıdır. Bunu öğrenmek için ‘İsim Denklik Belgesi’, ‘ Doğum Belgesi’ ‘Tabiiyet Belgesi’ ve  ‘Muhacir Belgesi’ni tamamlayan kişi Bulgaristan Adalet Bakanlığı’na başvurarak vatandaşlık sorgulatması yaptırabiliyor. Kişi sağ ya da vefat etmiş olan anne veya babasıyla ilgili vatandaşlık sorgulatması yaptırmak istiyorsa bunu ancak vekâlet alarak yapabilir. Vatandaşlık başvurusu için sunulacak belgelerin hepsinin Bulgarcaya tercüme edilmesi ve onaylanması gerekiyor.

6- Bulgaristan vatandaşlığından çıkarılanların başvuru hakkı var mıdır?

Eğer kişi Bulgaristan Adalet Bakanlığı’ndan vatandaş olup olmadığını sorgulattığında “Bulgaristan vatandaşlığından çıkarılmıştır” cevabı alırsa vatandaşlığa başvuru hakkı bulunabilmektedir. Ancak uzun süreli prosedürün takip etmesi gerekiyor. Vatandaşlık başvurusu yapmadan önce Türkiye’deki Bulgaristan Konsolosluklarına başvurarak Oturum İzni (D Vize) alması gerekir. D vizesini alan kişi Bulgaristan’da doğup büyüdüğü şehre giderek süresiz oturum kartı için müracaat etmeli.  Bulgaristan’da 5 yıl sürekli oturum izni aldıktan sonra, kişi 3 yılın sonunda vatandaşlık başvurusunda bulunabiliyor. Yaklaşık iki 2 yıllık değerlendirme sürecinin sonunda ise mülakata girerek Bulgaristan vatandaşlığı alabilmektedir.

7- Bu web sitede aşağıdaki imzaya baktığımızda Knightsp.com’a ait görünüyor. Bulgaristan Konsolosluğu’nun resmi web sitesi ile ilgisi var mıdır?

-Knight SP, Google optimizasyonu yöntemlerini kullanarak farklı alan adları edinen ve bu alanlarda yayınladığı bilgiler ile Turizm, Seyahat, Danışma vb. şirketlerin reklam vererek stratejik partnerlik yapmaktadır. Bulgaristankonsoloslugu.com web sitesi, konsolosluk ya da büyükelçilikle hiçbir akalası olmayıp içindeki bilgilerin bir resmi dayanağı yoktur. Vize uzmanlarından yaşanmışlıklardan yola çıkılarak insanların yararına doğru yönlendirme yapmak amacı güdülmekte, doğru olmayan bilgileri veya güncellemek adına lütfen info@knightsp.com adresine yazınız. Sitede yer alan bilgiler bilgilendirme amaçlıdır ve bazı durumlarda Konsoloslukla bizzat ileşime geçilerek teyit edilmeleri gerekmektedir.

8- Bugün 80 yaşındaki babam Bulgaristan doğumlu olup 1948’de Türkiye’ye göç etti. Babam üzerinden vatandaşlık alabilir miyim?

Babanızın Bulgaristan doğumlu olmasından yararlanarak, siz de Bulgar vatandaşlığı için başvuruda bulunabilirsiniz. Öncelikle babanızın Bulgaristan vatandaşlık sorgulamasını yapması gerekiyor. Eğer Bulgar vatandaşı çıkarsa babanız, sonrasında siz de babanızın üzerinden başvuruda bulunarak vatandaşlık hakkı kazanabilirsiniz İşlemlerin sonuçlanma süresi Bulgaristan Konsolosluğunun yetkisi dahilinde bulunmaktadır.

Bulgaristan Konsolosluğu Resmi Web Sitesi: www.mfa.bg/embassies/turkeygc2