Çocuklar İçin Bulgaristan Vatandaşlığı

Çocuklar İçin Bulgaristan Vatandaşlığı

Çocuklar için Bulgaristan Vatandaşlığı başvurularında gerekli evraklar

1. Eksiksiz doldurulmuş Bulgaristan vize başvuru formu

2. Çocuğunuzun Apostilli sabıka kaydı (Tüm adliyelerden alınır)

3. 2 adet biometrik fotoğraf (Formatı: 35x45mm) Bakınız: Biometrik Fotoğraf

4. Çocuklarınıza oturum almak istiyorsanız Nüfus Müdürlüğü'nden Doğum Kayıt Örneği (Form C) almanız gerekmektedir. Bu, Kaymakamlıktan Apostilletip, Bulgaristan'da Bulgarca'ya tercüme edilip Sofia Dış İşleri Bakanlığı'na gidecek ve oradan onaylatılıp, noterden tasdiklenip Apostil olacak.

5. Sizin tarafınızdan yapılmış, Bulgaristan'da tam adresi belirtilmiş evde aile ferdinizin sizinle oturacağına ve orada tüm masraflarının sizin tarafınızdan karşılanacağına dair Bulgar noterinden tasdikli taahhütname (Deklaratsiya)

6. Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği

7. Bulgaristan'da oturumu olan kişinin oturum kartının (Liçna kart) fotokopisi

8. Bulgaristan'da oturumu olan kişinin kira kontratı

9. T.C. Pasaportu (Geçerlilik süresi en az 2 yıllık olan)

10. Bulgaristan'da herhangi bir bankadan açtırdığınız hesabınızın fotokopisi

Çocuklara Bulgar vatandaşlığı hakkında Sıkca Sorular Sorular

1950 ve önceki yıllarda göç edenlerin çocuklarına Bulgaristan vatandaşlığı nasıl alınır?

Türkiye’den tam vukuatlı nüfus kayıt örneği alınır. Bu belgede üst soydakilerin doğum yeri görünüyor. Bulgaristan doğumlu dedeniz, babaannenizin veya büyükeannenizin Türkiye'ye giriş yaptığı tarihi netleştirerek işlemlerinizi başlayabilirsiniz. Buna dayanarak Bulgaristan Adalet Bakanlığında Vatandaşlık sorgulaması yapılıyor.

Bulgaristan doğumluyum ama TC vatandaşıyım, çocuğuma Bulgaristan vatandaşlığını nasıl alabilirim?

Çocuğunuza öncelikle Bulgaristan’da doğum belgesi çıkartmalısınız. Bulgaristan’da evlilik onayı yaptırmadıysanız çocuğunuza doğum belgesi çıkartırken evlilik onayının yaptırılması talep edilmektedir. Bu belgeler temin edildikten sonra çocuğunuza almak istediğinizi Bulgar pasaportu için Türkiye’deki Bulgaristan Konsolosluğuna başvuruda bulunabilirsiniz.

Eşim Bulgar vatandaşı çocuğuma nasıl vatandaşlık alabiliriz?

Eşiniz Bulgar vatandaşı ise çocuğunuza vatandaşlık alabilmek için sizin ve eşinizin her ikinizin de yazılı izni olması gerekmekte. Bulgaristan’daki nüfus müdürlüğü'nden Form C olarak bilinen Doğum Kayıt Örneğini almanız, Kaymakamlıktan Apostill işlemini yapmanız, noter onayından sonra bu belgenin Bulgaristan Dışişleri Bakanlığından onaylatılması gerekecektir.

Çocuğuma Bulgaristan’da doğum belgesi nasıl çıkartabilirim?

Çocuğunuzun doğum kayıt örneği, nüfus kayıt örneği, denklik belgesi, ebeveynlerin Bulgaristan pasaportu, T.C. kimlik fotokopileri ve vekalet belgelerinin Bulgaristan’da ilgili bakanlığa teslim edilmesi gerekmektedir. Bu belgelerin tümü apostilli ve orijinal olarak sunulması gerekmekte olup, noter tasdiki gereken evrakların da unutulmaması gerekir. Bu konunun detaylarına dair bilgiler Bulgaristan Konsolosluğundan teyit edilmelidir.

Bulgaristan Konsolosluğu burada belirtilen evrakların dışında evrak talep ediyor mu?

Başvurunuzun içeriğine göre Bulgaristan Konsolosluğu ek evrak talebinde bulunabilmektedir. Ancak öncelikle talep edilen evrakların eksiksiz ibraz edilmesi gerekmektedir. Bu sayfa Bulgaristan resmi konsolosluk sayfası değildir ve bilgilerin güncel duruma göre teyit edilmesi gerekebilmektedir. Bilgilendirme amacıyla paylaşılan veriler

Başvuru işlemini Bulgaristan’da hangi kuruluşa yapabiliriz? Türkiye’den başvuru yapmak mı yoksa Bulgaristan’dan başvuru yapmak mı kolay?

Bulgaristan’da başvuru yapabilmek için gerekli evrakları Bulgaristan İçişleri Bakanlığına iletmeniz gerekir. Eğer gidecek durumunuz yoksa işlemleri Türkiye’de Bulgaristan Büyükelçiliği Ankara, Bulgaristan Başkonsolosluğu İstanbul, Bulgaristan Edirne Başkonsolosluğu ve Bursa Bulgaristan Konsolosluğuna başvuru yaparak da yapabilirsiniz.

Bu sitenin Bulgaristan Konsolosluğu’nun resmi web sitesi ile ilgisi var mıdır?

Bu site Bulgaristan Konsolosluğunun resmi web sitesi değildir ve bulgaristankonsoloslugu.com web sitesi, konsolosluk ya da büyükelçilikle hiçbir akalası olmayıp içindeki bilgilerin bir resmi dayanağı yoktur.

Site içindeki bilgiler Bulgaristan vizesi ve Bulgaristan vatandaşlığı ve Bulgaristan oturum izni konularını içeren forumlar, sosyal medya platformları ve Bulgaristan Konsolosluğu sitelerinden kullanıcı deneyimlerinden derlenmiş olup bilgilerin Konsolosluktan teyit edilerek kullanılması tavsiye olunur.

Knight SP Google optimizasyonu yöntemlerini kullanarak farklı alan adları edinen ve bu alanlarda yayınladığı bilgiler ile Turizm, Seyahat, Danışma vb. şirketlerin reklam vererek stratejik partnerlik yapmaktadır. Vize uzmanlarından yaşanmışlıklardan yola çıkılarak insanların yararına doğru şekilde yönlendirme yapmak amacı güdülmekte olup doğru olmayan bilgileri veya güncellemek adına lütfen info@knightsp.com adresine yazınız.